2020 yılında 18 ilde daha ‘Deneyap’ atölyesi


12 ilde eğitimleri devam eden ‘Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ 2020 daha açılacak. Deneyap Teknoloji Atölyeleri, geleceğin mühendislerini, teknoloji girişimcilerini ve teknoloji liderlerini yetiştirme amacıyla Teknoloji Yıldızları” programı kapsamıyla 2017 yılı Temmuz Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) bünyesinde hayata geçirildi.

TÜBİTAK tarafından 12 ilde devam ettirilen DENEYAP Teknoloji Atölyeleri 2020 yılında 18 ilde daha başlayacak. Bu iller; Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Malatya, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Yozgat Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya hak kazanan öğrenciler 36 aylık bir eğitim programına dahil oluyorlar. İlk 24 ay “Üretim ve Tasarım”, “Robotik ve Kodlama”, “Elektronik Programlama, “Nesnelerin İnterneti”, “Siber Güvenlik”, “Enerji Teknolojileri”, “Nanoteknoloji”, “Mobil Uygulama”, “Yapay Zeka”, “Havacılık ve Uzay”, alanlarında kapsamlı bir eğitim alan Geleceğin Teknoloji Yıldızları, kendilerini keşfederek ilgi alanlarını belirliyorlar. Son 12 ayda ise ilgi ve becerilerini dikkate alarak seçtikleri alanda koçluk desteği ile yarışmalara hazırlık aşamasına geçiyorlar, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmaları için destekleniyorlar. DENEYAP Teknoloji Atölyeleri’nin dört ana aktöründen biri de TÜBİTAK. O yüzden bu da bizim için çok önemli.

UFUK 2020’nin tamamlanmasına 1 yıl kaldı
Dünyadaki en büyük sivil fon olan UFUK 2020 programının tamamlanmasına 1 yıl kaldı. 451 milyon avro ile katıldığımız UFUK 2020’den bugüne kadar hedeflediğimiz miktarın çok gerisinde hibe alabildik. Türkiye’nin UFUK 2020 için 80 milyon avro’luk katkı payının Türkiye’den gelecek projelerin desteklenmesi konusunda, Avrupa Komisyonu lie anlaşmaya vardık.

TEKNOFEST’in Gaziantep’te yapılacak olması Türkiye açısından da bir paradigma değişimi TEKNOFEST 2018 ve 2019 yıllarında İstanbul’da yapılmasının ardından üçüncüsünü Gaziantep’te gerçekleştirecek. TEKNOFEST’in Gaziantep’e gelmesi ve burada yapılacak olması heyecan verici. Bu ülke açısından da bir paradigma değişimidir. Özellikle genç arkadaşlarımız açısından baktığımız zaman TEKNOFEST’in buraya gelişi çok önemli ve olumlu anlamdaki değişimin büyük bir göstergesidir. ÜBİTAK da bu TEKNOFEST’in ana aktörlerinden bir tanesi. Biz burada hem geliştirilen bir çok teknoloji tanıtmak hem de buradaki yarışmaların koordinasyonunda yer alıyoruz.