argeTIME, 2.Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde idi


Türkiye’nin İLK ve TEK, aylık ar-ge & inovasyon ve teknoloji gazetesi argeTIME, son sayısı ile, 2. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde de yer aldı.

Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi- MRBS 2 – 3 Ekim tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi. Yerli ve milli savunma sanayinin yeni vitrini olan MRBS’nin açılışını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar gerçekleştirdi. Zirve’nin açılış günü, Milli Savunma Bakanlığı tarafından yerli ve milli savunma sanayi projelerine yönelik bir onurlandırma töreni de gerçekleştirildi.

Her ay en az bir farklı etkinlik ile Türkiye geneli genel dağıtımının yanı sıra okuyucular ve hedef kitle ile buluşan argeTIME, bu kez İçişleri Bakanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Ankara Valiliği’nin destekleriyle MÜSİAD Ankara tarafından hayata geçirilen 2. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi (MRBS)’de yer aldı.

Askeri radar ve sınır güvenliği alanına odaklanan tek savunma sanayii etkinliği olan MRBS’de alanında uzman konuşmacılar sektörün gündemindeki konuları tartıştılar. Radar teknolojilerindeki en son trendler ve sınır güvenliği alanındaki en yeni projeler fuar alanında tanıtıldı. Yerli üreticiler de yabancı ülke temsilcileriyle buluşma imkanı yakaladılar.

– Abdurrahman Kaan: Güçlü diplomasi için güçlü savunma sanayi gerekiyor

Savunma sanayi gücünün diplomatik sahanın en önemli kozlarından biri olduğuna vurgu yapan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, savunma sanayide milli üretim ve teknoloji kapasitesine ulaşmanın ülkemizi hem askeri diplomaside güçlü kıldığını hem de artan tehdit algıları karşısında daha hızlı refleks verebilme kapasitesine kavuşturacağını belirtti. Savunma sanayinin çıktıları açısından pek çok sektörü, hem teknoloji hem de ara malı ve üretim bilgisi açısından beslediğine vurgu yapan Kaan, bu nedenle savunma sanayinin sadece bir üst sektör kolu olmadığı aynı zamanda bir üretim ve tasarım bilgisi olduğuna da dikkat çekti.

-Hasan Basri Acar: Ankara Savunma Sanayii Serbest Bölgesi sektörün potansiyelini artıracak

MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Basri Acar, Zirve’nin Türk savunma sanayiinin gelişmesinde ve büyümesinde önemli rol oynayan 54 yerli ve milli savunma sanayii şirketinin aktif katılımlarıyla düzenlendiğini belirtti. Acar sözlerine şöyle devam etti: “Ankara’da Savunma Sanayii Serbest Bölgesi Kurulması talep ediyoruz. Savunma sanayisinde üretim yapan şirketlerimizin ihracat odaklı yatırım ve üretim yapmalarının önünü açacak ve dış ticaret imkanlarından daha fazla yararlanmasını sağlayacak. Savunma sanayiinin Ankara’da kümelenmesi de özellikle yazılım ve donanım yönüyle üretimimizin ve istihdamın arttırılmasına önemli katkı yapacak.”

-Yerli ve milli üretim için iyi niyet anlaşmaları

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ile Tersaneler Genel Müdürlüğü, savunma sanayii alanında yurtdışı bağımlılığın azaltılması, yerli ve mili ürünlerin üretimini teşvik etmek amacıyla 29 yerli firmayla Stratejik İş Birliği Anlaşması (SİA) imzalamak üzere iyi niyetlerini beyan etti.

Yerli firmalar, Stratejik İş Birliği Anlaşması kapsamında Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ve Askeri Tersaneler Genel Müdürlüğü ile karşılıklı imzaladıkları iyi niyet beyanlarını MRBS’nin açılışında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın elinden aldı.

-İşbirliği yapılan firmalar:

İş birliği yapılan firmalar; Alkan Teknoloji, Asnet Bilgi Sistemleri, Aspilsan, Bemis Teknik, Bilkon Bilgisayar, Deico Mühendislik, EA Teknoloji Biyomedikal Cihazlar, İMTEK, İnores – İnovatif Teknoloji, KRL Kimya, MS Spektral Savunma Opsin Elektro, Sinter Metal, Teknokar Savunma, Yektamot Elektrik, YTY Metal, Askın Kompresör, Atempo Proje, Duratek, Dyo Boya, Hakan Otomasyon, Koç Bilgi, Kube Pompa, MASB Motorlu Araçlar, Nero Endüstri Savunma, Sağlamlar Ağır Sanayi, Seyir Savunma, TÜBİTAK ve Tümosan Motor ve Traktör oldu.

-argeTIME etkinlikte katılımcı ve ziyaretçilere ulaştı