BALPARMAK, doğal ve sağlıklı balı, diğer arı ürünleri ile biraraya getirdi


Türkiye’nin bal ve diğer arı ürünleri alanındaki ilk ve tek, gıda alanında 8’inci Ar-Ge Merkezi’ne sahip olan Balparmak; Bal ve Diğer Arı Ürünleri Araştırma ve Kalite Kontrol Laboratuvarı sayesinde, tüketicilerine sunduğu ürünleri 92’den fazla parametre doğrultusunda analiz ediyor.

Kurulduğu 1980 yılından bu yana bal sektörünün gelişimine öncülük eden Balparmak, ‘Balparmak’, ‘Balkovan’, ‘Apitera’ ve ‘BallıMix’ markalarıyla tüketiciye tat ve sağlık sunmayı kendisine amaç edinmiş durumda. Türkiye’nin bal ve diğer arı ürünleri alanındaki ilk ve tek, gıda alanında 8’inci Ar-Ge Merkezi’ne sahip olan Balparmak; doğal ve sağlıklı balı, diğer arı ürünleriyle bir araya getirerek yenilikçi ve katma değerli ürünler sunmaya devam ediyor. Balparmak tarafından üretilen; bal ve arıların mucizevi salgısı propolis ile doğal şifalı bitkilerin biraraya getirildiği seri ‘ApiteraZen’, ‘ApiteraUp’ ve ‘ApiteraMind’ olmak üzere üç üründen oluşuyor.
ApiteraZen’in içeriğinde propolis ve balın yanı sıra zencefil, tarçın, karanfil, karabiber ve limon bulunuyor. Propolis, bal, kırmızı ginseng, guarana ve zencefil içeren ApiteraUp en yorgun anlarda, ApiteraMind ise propolis, ginkgo biloba, zerdeçal, biberiye ve yabanmersini içeriğiyle güçlü bir hafızaya ihtiyaç duyanların yanında olma amacında. Firma Yetkilileri, sağlıklı yaşamı önemseyen ve günlük hayatında doğal gıda takviyelerine ihtiyaç duyanların tercih ettiği ‘Apitera’ serisindeki tüm ürünlerin her birinin 7 gramlık 7’li ambalajları sayesinde, günün her saatinde ve her yerde kolayca tüketilebileceğini belirtiyorlar.
Gıda güvenliği konusunda uluslararası standartlara göre çalışan Balparmak, gıda güvenliği sistemi FSSC 22000 ile global gıda standardı BRC (British Retail Consortium) gibi sertifikalara da sahip. Ayrıca Balparmak; Bal ve Diğer Arı Ürünleri Araştırma ve Kalite Kontrol Laboratuvarı sayesinde, tüketicilerine sunduğu ürünleri 92’den fazla parametre doğrultusunda analiz edebiliyor.