Boğaziçili öğrencilerinden mahalle kültürüne dijital dokunuş


Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Umut Ulaş Tarhan ve Ferkan Yaman’ın geliştirdiği mobil uygulama projesi, mahalle kültürünü dijital ortamda yeniden canlandırmayı amaçlıyor. Yerel olarak küçük esnaftan alışveriş yapma ve kullanıcılar arasında iletişim kurmaya imkân tanıyan “Mahall” projesi, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen “Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal İnovasyon Proje Fikirleri Yarışması”ndan Findeks Özel Ödülü’nü kazandı.

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencileri Umut Ulaş Tarhan ve Ferkan Yaman, yerel olarak kullanılan bir mobil uygulama geliştirdi. Aplikasyon sayesinde mahallede yaşayan herkes birbiriyle iletişim kurabiliyor ve alışveriş yapabiliyor. Öğrenciler henüz prototip aşamasındaki projenin özellikle güvenlik açısından geliştirilmesi içinse destek bekliyorlar.

-Salgında uygulamanın önemini gördük
Ferkan Yaman Koronavirüs salgını döneminde projelerinin öneminin daha da iyi anlaşıldığını söylüyor. Yaman’a göre mahalleli arasında ilişkilerin canlanması koronavirüs gibi büyük sağlık krizi dönemlerinde sosyal ve ekonomik açıdan çok faydalı.
“Projemizi geliştirmeye 3 ay önce başladık. O dönemde koronavirüs salgını henüz Türkiye’ye gelmemişti. Salgın yayılınca geliştirdiğimiz dijital uygulamanın önemini bir kez daha görmüş olduk. Evden mahallenizdeki esnafla iletişim kurmak ve gerekli ürünleri online ortamda temin edebilmek bu dönemde çok yararlı olabilir. Uygulama ayrıca kişiler arasında iletişime de imkân veriyor.” Geliştirilen uygulamada, kullanıcıların yerel olarak birbiriyle iletişime geçmelerine ve alışveriş işlemleri yapmalarına olanak tanınsa da güvenlik endişesi yaşanıyor.
Yaman, güvenlikle ilgili açıklarının kabul edilemez olduğunu ve kapatılması gerektiğini belirterek, “Uygulamamız işler hale geldikten sonra güvenlik açıklarının kapatılması gerekiyor. Özellikle online ödeme işlemlerinde yapacağınız herhangi bir güvenlik zafiyeti, uygulamanın ve biz geliştiricilerin de itibarını yerle bir edebilir. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Uygulamalarda başınıza böyle bir şey geldiğinden yeniden güven kazanmak çok zor. ” dedi. Mahall projesi, Kredi Kayıt Bürosu tarafından
bu yıl yedincisi yapılan “Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal İnovasyon Proje Fikirleri Yarışması”ndan Findeks Özel Ödülü’ne layık görüldü. Projenin diğer sahibi Umut Ulaş Tarhan ise prototip aşamasından sonra ilerlemek için maddi desteğe ihtiyaçlarını olduğunu dile getirdi. Yarışmadan elde ettikleri 1 0.000 TL’nin yeterli olmayacağını söyleyen Tarhan, projelerinin mahalle kültürünün yeniden canlandırılması ve küçük esnafın ekonomik olarak desteklenmesi için yararlı olacağını söylüyor.