Gökmenler’in temel amacı tasarımları ile yaşam kalitesini artırmak


Erhan Gökmen
Gökmenler AŞ. Yönetim Kurulu Üyesi

Bizlere kısaca tasarım merkezinizi ve kuruluşunuzdan bahseder misiniz? Gökmenler AŞ., 1976 yılında Konya’da ticari yaşamına başladı. Çeşitli sektörlerde faaliyetlerimiz sürerken; 7 yıl önce oluşturduğumuz ‘Rengarenk’ markası ile bebek, çocuk ve genç grubu altında 3 ayrı kategoride tasarım ve üretim yapmaya başladık. 2017 yılının son çeyreğinden itibaren ise tasarım merkezi olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Tasarım merkezi olmanızdaki amaç nedir?
Tasarım merkezimizde, konsept projeler ile pazarda olmayan ürünleri tasarlıyoruz. Aynı zamanda çocukların ve gençlerin fiziksel gereksinimleri ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak farklılık yaratmaya çalışıyoruz. Tasarlanan modellerde, günümüz standartlarında beklenen teknolojik aksesuarlar entegre edilebiliyor.
Gökmenler olarak tasarım departmanımızla sadece Türkiye’deki değil, dünyadaki tasarımsal gelişmeleri de yakından takip ederek her zaman modern, fonksiyonel, ergonomik, renkli ve özgün çalışmalarla çocuklara renkli bir dünya sunmayı hedefliyoruz.

Tasarım merkezinde halen devam eden projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Sosyal sorumluluk projeleriniz var mı?
Konsept projelerimiz bulunuyor. Piyasaya çıkan ürünlerimizin çoğu kendi kategorilerinde son kullanıcı odaklı projelerdir.
Şu an hala devam etmekte olan TÜBİTAK projemiz bulunuyor. Bu projemiz aslında tam da bir sosyal sorumluluk projesi. ‘Konforlu Yaşam Odası’ olarak planladığımız projedeki ürünümüzün hedef kitlesi engelli ve ileri yaştaki bireyler. Temel amacımız, toplumda özel ihtiyaçları olan insanların hastane ortamlarından uzak evlerinde hissedebilecekleri tasarımlar yaparak onların yaşam kalitelerini arttırmak. Bunların dışında da farklı projelerimiz de devam ediyor. Seçilen renkleri ve belirlenen konseptleri ile ilgi çekici ürünler tasarlıyoruz. İhtiyaca göre kişiselleştirilebilen modüler tasarımlarla hayatı kolaylaştırmak temel amacımız.

Varsa kısaca aldığınız ödüllerden bahsedebilir misiniz?
Genç odası olarak tasarladığımız ürün ailesi ile ‘Furniture İstanbul’ birincilik ödülü aldık. Bu projede oldukça farklı yaklaşımlar sergiledik. Gençlerin ihtiyaç ve sorunlarına cevap olabilecek nitelikte tasarladığımız ürüne entegre ettiğimiz teknolojik aksesuarlar ile ihtiyaçları karşılamayı amaçladık.
Ürün kolay kullanımı, fazla depolama alanı, kişisel hale getirilen modüllerinin yanı sıra, kumaş entegre edilmiş dolap yanı ile istenildiğinde rahatça yıkanabiliyor.

Ülkemizdeki ar-ge ve tasarım merkezlerinin gelişimi konusunda neler söylersiniz?
Ülkemizdeki Ar-Ge / tasarım merkezleri küresel rekabet ortamında gelişmekte olup, bu konu hakkında bakanlıkların desteklemesi ile büyük adımların atıldığını düşünüyoruz. Geliştirilmesi gereken noktaların başında proje tasarım yarışmalarının arttırılması, üniversite sanayi iş birliklerinin arttırılması olmalıdır. Böylelikle tasarıma olan değerin onunla gelecek gelişimin ve farkındalığının daha da artacağını düşünmekteyiz.