Gürbüz Trade, savunma sanayine fikir, proje ve Ar-Ge ürünleri üreterek, istihdam da sağlayacak


Bülent Gürbüz
Gürbüz Trade Havacılık
CEO & Kurucu

19 Nisan 2019 tarihinde Özel Kuvvetlerden emekli Bülent Gürbüz tarafından kurulan savunma sanayinin yeni yerli firması Gürbüz Trade Havacılık, Enerji, Savunma San. Ve Tic. Ltd. Şti. , yerli olarak üretilmeyen ancak Türkiye’ye fayda sağlayacak ürünlerin ithalatını yapmak ve sözkonusu ürünlerin teknoloji transferiyle yerli olarak üretilmesini sağlamak amacı ile Ankara’da faaliyete başladı. Aynı zamanda ülkemizde üretilen ürünlerin ihracatını yapmak ve yeni pazarlar bulmak, yurt içinden ve yurt dışından gelecek yatırımcılara danışmanlık hizmeti vermek amacını güden Gürbüz Trade, savunma sanayine katkı sağlayacak fikir, proje ve Ar-Ge çalışmalarından elde edilecek ürünleri üreterek, hem istihdam yaratmak hem de döviz girdisi sağlamayı hedefliyor. Havacılık, savunma, enerji ve ilaç sektörlerine hizmet verecek olan Gürbüz Trade, savunma sanayi sektörüne yeni bir teknolojik ürün; kızılötesi radar görevi gören yüksek çözünürlüklü panoramik termal kamera ‘Spynel – M’ ile hizmet verecek. Bülent Gürbüz, sözkonusu çok yönlü termal görüntüleme sistemi hakkında birçok detayı bizlerle paylaştı:

Spynel M hakkında bize bilgi verir misiniz?
Spynel serisi infraredli termal kamera sistemlerinden olan ‘Spynel M’, kızılötesi radar görevi gören yüksek çözünürlüklü panoramik termal kameradır ve 1.8 kg ve 20 cm’den daha kısadır. HGH’nin Spynel serisindeki en küçük ve en hareketli kamerasıdır; bir sırt çantasında kolayca taşınabilir ve birkaç dakika içinde hızlı bir şekilde kullanılabilir. Bu eşsiz ve çok yönlü termal görüntüleme sistemi, her saniye anında tam panoramik, yüksek çözünürlüklü bir görüntü yakalar ve tescilli yazılımı Cyclope ile otomatik olarak izinsiz giriş tespitine ve 360 derece görüntüleri izlemeye olanak tanır.

Sözkonusu ürünün kapsama alanı nedir?
Tek Spynel-M sistemi, 16’ya kadar geleneksel kameranın görevini yapar ve etkili bir şekilde 1,5 km çapındaki bir alanı kaplar. Bu yüksek hassasiyete sahip kızılötesi çözüm, sis, duman veya puslu koşullarda, tamamen karanlıkta bile 700 metreye kadar bir insanı ve 1500 metreye kadar olan araçları tespit edebilir. Küçük yapısı ve mükemmel performansı sayesinde Spynel-M, piyasadaki en olgun, verimli ve mobil 360 derece IRST çözümüdür.

Ürün yazılımı ve güncellemesi nasıl yapılmaktadır?
Spynel-M, otomatik olarak izinsiz giriş tespiti ve aynı anda herhangi bir yönde sınırsız sayıda hedefin takibini gerçekleştiren sürekli güncellenen ‘Cyclope’ gelişmiş yazılımı ile birlikte gelir. 10 yıl boyunca geliştirilen ve yıllarca kanıtlanmış saha tecrübesinden faydalanan Cyclope’un tespiti, görüntüler arasındaki termal sinyalin hareketlerini ve değişikliklerini arayan güçlü algoritmalara dayanır; İHA’lar, sürünen/emekleyen insanlar ve şişme botlar gibi neredeyse hiç tespit edilemeyen hedefleri kapsar.
360 ° görüntünün tamamı bir algılama bölgesi olarak ayarlanmıştır. Algılama bölgeleri manuel olarak veya bir programlama tablosuna göre, örneğin çalışma saatlerinden sonra etkinleştirilebilir. Tüm algılama bölgeleri, bu alanlarda hiçbir olayın operatör tarafından kaçırılmamasını sağlamak için “hassas alanları” yakından ve otomatik olarak izlemek için kullanılabilir. Bir hedef tespit edildiğinde, Cyclope yazılımı izlemeyi başlatır ve hedeflerin konumları birbiri ardına gösterilir. Yazılım ayrıca izlenen hedefin öngörülen pozisyonlarını da gösterebilir. Cyclope işlevleri, otomatik kontrast ayarı, otomatik algılama ve izleme, algılama duyarlılığı seviyesinin kendiliğinden ayarlanması, programlanabilir tekdüze olmayan düzeltme ve otomatik hava koşulları kalibrasyonu ile tamamen özelleştirilebilir.

Böyle bir ürünün mutlaka fazlası ile kullanım kolaylığı da vardır, bize biraz bundan bahseder misiniz? Birden fazla M ünitesi, binalar veya araziler tarafından oluşturulan engelleri aşmak için stratejik olarak kullanılabilir. Çoklu M birimleri için, Hypervisor, birden fazla Spynel varlığını yönetmek ve operatör yorgunluğunu azaltmak için kolay bir yoldur. Hypervisor yani ‘Hyper Yönetici’; ağdaki tüm sistemlere otomatik olarak bağlanabilir, tüm Spynel varlıkları ve hedefleri olan harita ekranında – renk kodlu ayarlama yapabilir, bölgelere göre ses uyarıları yapabilir, tüm tehditlerin günlük kaydını alabilir, eşlenen hedefe tıklandığında otomatik olarak Cyclope’un ekranında ortalalanabilir, haritaya ve yer imlerine katman ekleyebilir,

Spynel -M’in uygulama alanları hakkında da bilgi verebilir misiniz?
Spynel-M, kompakt boyutu, çok yönlülüğü ve dayanıklılığı sayesinde çok çeşitli geniş alan gözetim ve çevre güvenliği uygulamaları için ideal çözümdür. Ek olarak, az bakım gerektiren Spynel-M, kritik altyapıların gözetimi için en yüksek teknolojiyi makul bir maliyetle getirir. Spynel-M, elektrik tesisleri, İHA tespiti, barajlar, gemilerin savunması, ceza evleri, kaçakçılıkla mücadelede, özel operasyonlarda, 7/24 çevre güvenliğinde, hava alanlarında rahatlıkla ve güvenle kullanılabilir. Spynel-M ayrıca nükleer santraller, kimyasal tesisler, petrol sahaları, limanlar, VIP / etkinlik güvenliği, güneş ve rüzgar çiftlikleri, doğal gaz sahaları vb. gibi geniş alanlı gözetim uygulamaları için de uygundur ve aynı yararları ve özellikleri sağlayacaktır. Spynel-M, açık hava çevre güvenliğini daha önce görülmemiş bir düzeye çıkarır. Tek bir mobil pakette ve en kapsamlı sadeliği sunan SPYNEL-M diğer sistemlerden çok daha üstün koruma ve değer sağlar.