Katma değerli üretime nükleer sanayi katkısı

Nükleer sanayinin Türk sanayicisine katma değerli ürün üretimi ve ihracatında önemli fırsatlar sunduğunu aktaran Nükleer Mühendisler Derneği Başkanı Dr. Erol Çubukçu, nükleer sanayi yatırımlarının Türk sanayisinde yeni bir dönemin başlangıcı olacağını ifade etti.

Nükleer santral projelerinin yaklaşık 500 bin parçadan oluştuğunu belirten Nükleer Mühendisler Derneği Başkanı Dr. Çubukçu, Türk firmalarının şu an inşaat, montaj, ekipman gibi alanlarda rahatlıkla yer alabildiğini ancak yerli katkının özellikle katma değerli alanlarda artırılmasının mümkün olduğunu açıkladı. Nükleer alanında kullanılan ürünlerin katma değerli ürün kategorisinde olduğunu ve bu nedenle çok daha yüksek fiyatlarla alıcı bulduğunu bildiren Dr. Çubukçu, Türk nükleer sanayinin gelişmesi halinde katma değerli ürün ihracatında diğer sektörler için rol model olabileceğinin altını çizdi.
Dr. Çubukçu, Türk firmalarının bu alandaki fırsatları değerlendirebilmesi ve sektörün global oyuncularıyla buluşabilmesi için Nükleer Mühendisler Derneği olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğiyle Ankara Sanayi Odası ile birlikte 6. Nükleer Santraller Zirvesi ve 2. Nükleer Santraller Fuarı’nı düzenlediklerini belirtti. Çubukçu, bu yıl Güney Kore, Almanya, İspanya ve Slovenya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden önemli firmaları ve bine yakın ziyaretçiyi 5-6 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul’da ağırlayacaklarını söyledi.

-Nurettin Özdebir: Nükleer sanayi ülkemiz için kritik önem taşıyor
Nükleer santrallere yönelik geliştirilecek kapasitenin sadece bu projelerle sınırlı kalmayacağını; enerji, uzay, savunma, otomotiv, denizcilik, havacılık gibi katma değeri yüksek diğer sanayi kollarında da kullanılabileceğini bildiren Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, nükleer sanayinin bu yönüyle de ülkemiz için kritik önem taşıdığına vurgu yaptı. Nurettin Özdebir, “Türk firmaları eğer uluslararası alanda önde gelen firmaların tedarikçi listelerine girebilirse, nükleer sanayide hızla büyüyebilir. Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı ile Türk firmalarına bu alandaki fırsatlara en hızlı şekilde ulaşabilmeleri için fırsat sunuyoruz” diye konuştu.