Kocaeli, Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri sayısı ile İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alıyor…


Kocaeli 5 teknopark ile Türkiye’nin en fazla teknoparka sahip şehirlerden biri.

Teknoparklarda toplam 446 firma Ar- Ge yoğun faaliyetlere odaklanmış durumda.

Kocaeli’deki teknoparklardaki toplam satış tutarı 7 milyar liraya ulaşmış durumda, ihracat hacmi ise 400 milyon dolar.

Kocaeli, Ar-Ge Merkezleri sayısı itibariyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yapmış olduğu Ar-Ge ve yenilik ekosistemi araştırmasında İstanbul’dan sonra ikinci olarak lider iller statüsünde yer alıyor.
Bugün Kocaeli’de; yerli ve yabancı olmak üzere toplam 143 firmanın Ar-Ge ve tasarım merkezi bulunduğunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; yine Kocaeli’nin 5 teknopark ile en fazla teknoparka sahip şehirlerden biri olduğunu söyledi. Ülkelerin rekabet gücünün yenilikçilik ile arttığına dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli’de Ar-Ge ekosistemini kurmak adına; üniversite, reel sektör ve kamuyu en verimli şekilde bir araya getirdiklerini söyledi. Gelinen noktada Kocaeli’nin teknolojinin de başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerlediğinin altını çizen Bakan Varank, “Kocaeli, 5 teknoparkla ülkemizde en fazla teknoparka sahip şehirlerden birisi. Teknoparklarda toplam 446 firma Ar-Ge’de yoğun faaliyetlere odaklanmış durumda. Teknoparklarımızdaki toplam satış tutarı 7 milyar liraya ulaşırken, ihracat hacmi 400 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bakanlığımızın önemli projelerinden biri olan, ulusal ve uluslararası ölçekte inovasyon merkezi olmasını planladığımız bilişim vadisi de Kocaeli’de.” dedi.

-Marka Kocaeli’de 179 milyon liralık yatırım hacmi oluşturdu
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı MARKA’nın Kocaeli’de 179 milyon liralık yatırım hacmi oluşturduğunu anlatan Bakan Varank; MARKA’nın sağladığı desteklerin her geçen gün arttığına da dikkat çekti. Bakan Varank, “Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Kocaeli’de 295 projeye 98 milyon liralık destek sağladı ve toplamda 179 milyon liralık yatırım hacmi oluşturdu. Önümüzdeki ay üretim altyapılarının güçlendirilmesi, mesleki eğitimin geliştirilmesi ve kültür turizm odaklı 20 milyon liralık destek programlarını da açıklayacağız. Yine, İMES Makina İhtisas OSB’nin kurmayı planladığı uygulamalı ileri mühendislik mükemmeliyet merkezi projesinin finansmanına da MARKA destekte bulunacak. Projeyle yılda 2 bin 500 kişiye eğitim verilmesi planlanıyor. Böylece firmalarımızın yenilikçi ürün geliştirme kapasitesini artırmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

-Kimya sanayisinde yaşanan gelişmelerin bazıları devrim niteliğinde
Kocaeli Bilim ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürü İlhan Aydın ise Ar-Ge’de kimya sektörünün önemine dikkat çekiyor. Ar-Ge’nin amacını; yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesini sağlamak ve desteklemek, Ar-Ge insan kaynağı kapasitesini arttırmak, Ar-Ge faaliyetlerini ticarileştirmek, teknoloji şirketleri ortaya çıkarmak ve desteklemek, üniversite sanayi işbirliğini geliştirmek, tasarım faaliyetlerini desteklemek şeklinde özetleyen İlhan Aydın, kimya sanayisinin otomotiv, bilgi ve iletişim teknolojileri, makine, yatırım ve tüketim malları sektörlerinin tamamına girdi sağladığına dikkat çekti. Bu yönü ile kimya ve Ar-Ge konusunun daha da önem kazandığını belirten İlhan Aydın, sözkonusu sektörlerin yüzde 77’sinin girdi olarak; tüketicinin ise yüzde 23’lük bir nihai ürün olarak kimya sektörünü beslediğini belirtti. Kimya sanayinde sağlanan gelişmelerin ve yeni geliştirilen ürünlerin diğer sanayi kolları üzerinde olumlu bazen de devrin niteliğinde bir etki yarattığını belirten İlhan Aydın şunları söyledi: “Kimya sektörü Türkiye’nin toplam cari açığının yüzde 31’i,
imalat sanayinde de toplam cari açığın yüze 54’ünü, toplam ülke ithalatına baktığımızda ise 2017 yılı sonu itibariyle, ülke genelinde 233 milyar dolar, kimya sektörü özelinde ise 38 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Yine 2017 yılı için, ihracata baktığımızda 156 milyar dolarlık ihracatın 14 milyar doları kimya sektöründen.
Ar-Ge merkezleri olarak kimya sektörüne baktığımız zaman Türkiye geneli 68 Ar-Ge merkezi var ancak Kocaeli bu sektörde 7’nci sırada; Kocaeli’de 21 tane kimya sektöründe Ar-Ge merkezi var. Sektör olarak baktığımız zaman Kocaeli, kimyada ‘güçlü bir il’. Her ne kadar Ar-Ge merkezi sayısı olarak güçlü görünsek de 14 tasarım merkezi olan Kocaeli’nin kimya sektöründe hiç tasarım merkezi de yok.”