Mehmet Rıfat Tellioğlu: Dijital oyun endüstrisi hızla büyüyor


Mehmet Rıfat Tellioğlu
Only A Gamer Kurucularından

Gelişen teknoloji ve değişen eğlence anlayışıyla beraber gerek dünyada gerekse Türkiye’de dijital oyun endüstrisi hızla büyüyor. Peki biz Türkiye olarak bu sektörün neresinde yer alıyoruz? 2018 verilerine göre dünyada 2.3 milyar civarında insan aktif olarak oyun oynarken pazar büyüklüğü ise 135 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu sayılara Türkiye’de bakacak olursak aktif oyuncu sayısının 30 milyondan fazla olmasının yanında 1 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğünden bahsetmek de mümkün. Bu sayıları daha iyi anlamlandırabilmek adına globalde oyun sektörünün kitap ve müzik satışlarını aştığını, sinema sektörünü dahi geride bıraktığını belirtebiliriz. Peki sayılar bu denli yüksek görünürken realitede durum nasıl ve gelecekte nasıl olması bekleniyor?

Dünya çapında tanınan bir PC oyunu firmamız yok
Türkiye’deki oyun pazarı son derece büyük görünüyor olmasına rağmen maalesef henüz Mount & Blade serisinin yapımcısı TaleWorlds Entertainment ve Zula’nın yayıncısı Lokum Games dışında dünya çapında tanınan bir PC oyunları firmamız bulunmuyor. Dünya genelindeki oyun gelirleri sıralamasında Türkiye 18. sırada bulunmasına rağmen bu gelirlerin çok büyük bir kısmı mobilden geliyor. Bunun en büyük nedeni ise AAA oyun yani yüksek bütçeli ve uzun geliştirme süreçli oyunlar yapmak Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeni ile de oldukça zor. Oyun yapımcılarına AAA oyun yaptırabilmek için öncelikle bu süreçte onların ekonomik durumlarını garanti altına almalı ve hem özel şirketler tarafından hem de devlet tarafından gerekli finansal destek sağlanmalı. Aksi takdirde oyun yapımcılarının daha kısa geliştirme sürecine sahip ve daha düşük bütçe gerektiren mobil oyun pazarının dışına çıkmaması kaçınılmaz olur.

Nitelikli insan yetiştirebilmek şart
Dijital oyun sektörünün gelişebilmesi için gereken bir diğer konu ise nitelikli insan yetiştirebilmek. Burada sorumluluk hem üniversitelere hem de devlete düşüyor. 15 milyonluk bir genç nüfusa sahip ülkemizde şu anda özel üniversitelerden Bahçeşehir Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi, dijital oyun tasarımı konusunda akademik programlara sahipken devlet üniversitelerinden ise İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi bu konuda eğitim vermekte. Ayrıca orta okullardan itibaren oyun geliştiriciliğinin temelleri olan yazılım ve tasarım konularında da dersler verilerek gençlerin günümüz koşullarına uygun bir eğitim alması sağlanabilir. Tüm bunların yanında elbette ailelerin bilinçlendirilmesi de oldukça önem arz ediyor. Global ölçekteki birçok oyun şirketi artık üniversite diplomasına bile bakmıyorken lise çağındaki gençlerin bu alanda kendini geliştirebilmeleri için elbette ailelerin de bu konuda bilinçlendirilerek farkındalıklarının arttırılması gerekiyor.

Önce alt sektör seçilmeli sonr bu alanda yetkinlik kazanılmalı
Oyun sektörü oldukça çeşitli iş kollarına sahip bir sektör. O yüzden nereden başlayacağınız önemli. Oyun geliştiriciliği de bunun bir parçası, medya da bunun bir parçası, hatta espor da bunun bir parçası. Oyun geliştiriciliği konusu da kendi içerisinde birçok alt dala ayrılıyor. Programcılık, görsel sanatçılık, tasarımcılık hatta senaristlik ve müzisyenlik de oyun geliştirme sürecinde yer alıyor. Bunun yanında oyunun mutfak tarafında yer alınmayıp işin habercilik, yani medya kısmında da yer alınabilir. Tüm bunların dışında oyun sektöründen ayrı düşünülemeyecek bir sektör olan espor sektörü de oldukça geniş çalışma dallarına sahip bir sektör. Yani oyunlarla ilgili YouTube’da içerik üretiyorsanız da oyun sektöründesiniz demektir, bir oyunun harita tasarımlarını çiziyor ya da bir espor takımında oynuyorsanız da. Dolayısıyla oyun sektörüne girmek için önce sektörün hangi kısmına girmek istendiğine karar verilmesi, ardından bu alanda yetkinlik kazanılması gerekiyor.