Savunma sanayinde ar-ge 1.5 milyar dolara çıktı…


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİLGEM Projesi kapsamında üretilen 4’üncü ve son Ada sınıfı korvet gemisi olan TCG Kınalıada’nın (F-514) Deniz Kuvvetlerine teslimi töreninde yaptığı konuşmada savunma sanayinde Ar-Ge harcamalarının 1.5 milyar dolara çıktığını söyledi.

Savunma sanayinde dışa bağımlılığın azaldığına vurgu yapan Erdoğan, “Savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı yüzde 80’lerden, yüzde 30’lara indirerek gerçekten önemli mesafe katettik. ” dedi. Türkiye’de 700 ayrı savunma sanayi projesi yürütüldüğünü ifade eden Erdoğan, proje hacmi itibarıyla sektörde 60 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşıldığını kaydetti.
Recep Tayyip Erdoğan, “İhale sürecindekilerle bu rakam 75 milyar dolara çıkacak. Bugün dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasına giren 5 firmamız bulunuyor. İnşallah bu sayı sürekli artacaktır. Hedefimiz 2023 yılında savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırmaktır.” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin savunma sanayi alanında kat ettiği mesafenin istiklaline ve istikbaline daha güvenli bakmasını sağladığını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Geçmişte arzu ettiğimiz, gemileri, uçakları,
araç/gereçleri paramızla dahi alamadığımızı asla unutmadık, unutmayacağız. Son olarak proje ortağı olduğumuz F-35 uçakları konusunda yaşananlar bizim bu alandaki kararlığımızı daha da arttırmıştır. Nasıl korvetlerimizi kendimiz inşa ettiysek, nasıl Atak helikopterlerimizi kendimiz yapabildiysek, nasıl İHA’larımızı, SİHA’larımızı,
uydularımızı geliştirip, uçurduysak inşallah kendi savaş uçağımıza da kavuşacağız.”