Serhat Çeçen: Enerji sektörü birçok inovatif fikri hayata geçirmeye olanak veriyor


Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, enerji sektörünün hızla geliştiğini ve birçok yeni ve inovatif fikri hayata geçirmeye olanak sağladığını belirtti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) koordinatörlüğünde Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) tarafından düzenlenen “4. Enerjide
Ar-Ge Çalıştayı” 18-19 Aralık 2019 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek. Açılış konuşmalarını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz’ın, ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen’in ve Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan’ın
yapacağı çalıştay; Türkiye’deki üniversiteleri, teknokentleri ve Ar-Ge şirketlerini elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleriyle buluşturacak.
ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, Türkiye’de enerji sektörünün hızla geliştiğini ve birçok yeni ve inovatif fikri hayata geçirmeye olanak sağladığını belirtti. Enerji sektörünün, geleceğin şekillenmesinde stratejik ve lokomotif konumda olduğunu söyleyen Çeçen, “ELDER’i inovasyonun her aşamasında güçlü bir partner, mentor ve sponsor olarak konumluyor ve ELDER olarak tecrübelerimizle girişimcilere destek olarak sektörün gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

-Geleceğin fikirleri “ELDER Utility Day Girişimcilik Yarışması’nda”
Çalıştayın ikinci gününde, “ELDER Utility Day” girişimcilik etkinliği düzenlenecek. Çeçen, “Fikirlerini geliştiren ve belli aşamaya getiren erken aşama genç teknoloji şirket girişimcileri (MPV öncesi, MPV hazır, MPV sonrası, ürün hazır veya satışı yapılmış) arasından sektöre en yakın olanları seçilerek ELDER Utility Day’de sahne alabilecek. İzleyici olarak yer alan potansiyel girişimciler ve yatırımcılar da yenilikçi fikir ve iş modellerinden haberdar olma ve yükselen girişimler ile tanışma fırsatı elde edebilecekler” dedi. Çeçen, “Fikirlerini geliştiren ve belli aşamaya getiren erken aşama genç teknoloji şirket girişimcileri (MPV öncesi, MPV hazır, MPV sonrası, ürün hazır veya satışı yapılmış) arasından sektöre en yakın olanları seçilerek ELDER Utility Day’de sahne alabilecek. İzleyici olarak yer alan potansiyel girişimciler ve yatırımcılar da yenilikçi fikir ve iş modellerinden haberdar olma ve yükselen girişimler ile tanışma fırsatı elde edebilecekler” dedi.

-Girişimcilere 300 bin TL ödül verilecek
Serhat Çeçen, ELDER Utility Day’de sahne almayı hak eden girişimcilere paydaş ve iş birliği olanakları yaratılacağını ifade etti. Ayrıca girişimcilere yatırımcılarla tanışma ve olası müşterilere erişme ortamı sağlanacağını kaydeden Çeçen, “İlk 3’e seçilen girişimcilere ödül verilecek. Birinciye 150.000-Tl, ikinciye 100.000- TL ve üçüncüye 50.000-TL olmak üzere toplam 300.000 TL ödül verilecek” diye konuştu.

-İkili görüşmeler sağlanacak
Etkinlik süresince ikili görüşmelerin de (B2B) yapılabileceği çalıştayda; elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin Ar-Ge projelerine yönelik öncelik ve ihtiyaçları, üniversite ve araştırmacıların sektöre yönelik projeleri ile ilgili kurumların Ar-Ge desteklerinin katılımcılarla paylaşılması hedefleniyor. Çalıştaya ilişkin kayıt ve program bilgileri ile ELDER Utility Day Girişimcilik Yarışmasına ilişkin başvurular www.elderargecalistayi.info
adresinden yapılabilecek.