Tayvanlı biyoteknoloji firmaları Covid-19’a karşı geliştirdikleri çözümleri tanıttılar


Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Konseyi (TAITRA) Tayvan’dan 6 firma ve 1 araştırma enstitüsü ile birlikte COVID-19 Tespit Çözümleri’inin tanıtıldığı online ürün lansmanı gerçekleştirdi.

Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Konseyi (TAITRA) Tayvan’dan 6 firma ve araştırma enstitüsü ile birlikte COVID- 9 Tespit Çözümleri’inin tanıtıldığı online ürün lansmanı gerçekleştirdi. Ürünler COVID-9 saptamaya kapsamlı bir çözüm getirmek için gerçek zamanlı PCR bazlı test, antijen hızlı test, ntikor hızlı test ve analiz sistemleri teknolojileri ile dikkat çekti. imForest’in50 dakika içerisinde sonuçlanan genetik test ve yüksek doğruluk oranına sahip PCR bazlı testlere odaklandığı gözlendi. Hem gerçek zamanlı PCR testi hem de antikor hızlı testi geliştiren General Biologicals Corporation, yüksek düzeyde hassasiyetin yanı sıra hızlı yanıt veren uygulamalara da sahip. Firmanın gerçek zamanlı PCR test kitleri Fransa ve Güneydoğu Asya’da kullanılıyor. Hızlı test açısından önde gelen 3 biyo şirketin (AnTaimmu BioMed Co., Ltd, EirGenix, Inc. ve Panion & BF Biotech,) stratejik ortaklığı olan AEP Birliğiekipman gerektirmeden, enfekte olan bireylerin nazal mukusundan alınan örnekle 0 dakika içerisinde sonuçlanan antijen test kitlerini piyasaya sürdüğü açıklandı. Leadgene Biomedical, monoklonal antikor ve protein geliştirme konusunda uzman; MERS ve genel koronavirüslere çapraz reaktiviteye neden olmayan 0-5 dakika içerisinde sonuçlanan antijen ve antikor testini geliştirdi.
Tespit cihazları ile ilgili olarak ise, QuarkBio, geliştirdiği, piyasada bulunan geleneksel qPCR testlerinden 0 kat daha hassas bir şekilde virüsün 3 kopyasını algılayabilen yenilikçi dqPCR analiz sistemini tanıttı. Tayvan’daki en büyük uygulamalı araştırma enstitüsü olan Endüstriyel Teknoloji Araştırma Enstitüsü (ITRI) ise geliştirdiği yüzde 90 test doğruluğu ile sadece 600 gram olan ve bir saat içinde COVID-9’un erken teşhisine izin veren ve havaalanı karantina istasyonlarındaki giriş denetiminin verimliliğini arttıran taşınabilir akıllı hızlı moleküler teşhis sistemini tanıttı.
Son olarak, TCI Gene, numunelerin ilgili kodlarını yüklemek için robotik kollar tarafından çalıştırılan dünyanın ilk tam otomatik virüs tarayıcısını tanıttı. Yüksek doğruluk oranı ile, 7/4 kapsamlı görüntüleme ve 3 saat içerisinde 96, günde yaklaşık 900 numunenin test sonucunu verme kapasitesine sahip.
Bu 7 öncü firma ile birlikte, Tayvan’ın önde gelen araştırma enstitüsü olan Academia Sinica, 0 dakikalık, hızlı bir koronavirüs tespit kiti geliştirmek için kullanılabilecek antikorlar keşfetti. Tayvan Ulusal Sağlık Araştırma Enstitüleri (NHRI’ler) ve Ulusal Savunma Tıp Merkezi, test sonuçlarının yaklaşık 5 dakika sürdüğü COVID-9 koronavirüs için hızlı teşhis testinin bir prototipini tanıttı.