XV.SAYIDA


Abdi İbrahim, İsviçreli biyoteknoloji şirketi OM Pharma’nın hisselerinin yüzde 28,5’ini satın aldı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

XIV.SAYIDA

Sağlık sektöründe 34 yıldır üretim yapan yerli ve milli ilaç şirketi Polifarma, geliştirdiği Türkiye’nin ilk lipid ürünüyle oral ya da enteral beslenmenin olanaksız ya da yetersiz olduğu durumlara çözüm getiriyor. Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi’nin (FDA) kalite standardı olarak belirlediği 10 ayrı testi yüzde 100 başarıyla geçen ürün, 2 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde güvenle kullanılabiliyor. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

XV.SAYIDA

Boston Consulting Group (BCG) tarafından yapılan araştırmaya göre, dijital pazarlama yeteneklerini geliştiren işletmeler, gelirlerini yüzde 20 artırırken maliyetlerini yüzde 30 azaltabiliyor. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Gençler ve çalışan kadınların yoğun ilgisiyle sürekli büyüyen online alışveriş sektörü, son bir yılda yaklaşık 1,5 milyon yeni müşteri kazandı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

BTK tarafından açıklanan 2020 yılı ilk çeyrek verilerine göre, e-imza sayısı 4 milyon 94 bin 138’e ulaştı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

BESİAD (Bağlantı Elemanları Sanayici ve İş Adamları Derneği) İstanbul Kartal Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi ve İstanbul Avcılar Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi ile protokol imzaladı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile protokol imzaladı. Protokol kapsamında, MESS Kodlama Eğitimleri, MEB’in online eğitim platformuna eklendi. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Cisco’nun, yarının dijital dünyasında etkin rol alacak nesillerin yetiştirilebilmesi vizyonuyla Türkiye’de 1999’da hayata geçirdiği Networking Akademi’de, 2020’de eğitim alanların sayısı, 2019’a oranla yüzde 150’lik bir artış gösterdi ve katılımcı sayısı 27 bini geçti. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Aksa Akrilik, Ak-Kim Kimya ve DowAksa koronavirüs önlemlerini sürdürüyor. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz;  Ar-Ge’yi bir kültür haline getirecek iklimin oluşturulması gerekiyor. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Kerevitaş’ın konsolide cirosu yılın ilk yarısında yaklaşık 1.4 milyar TL oldu (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Tüpraş, ABD ve Avrupa’daki yeni teknoloji şirketlerine yatırım yapmak üzere, Uluslararası Girişim Sermayesi Fonu olan Emerald Industrial Innovation Fund ile uzun süreli iş birliği anlaşması imzaladı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Rönesans Holding grup şirketi Rönesans Sağlık Yatırım’a Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD), sağlık sektörünü güçlendirmek için toplam 40 Milyon Euro uzun vadeli kredi sağlanacak. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

E.C.A. markalı teknik mamül üretimi yapan, Valf Sanayi A.Ş., Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen “TSE Covid-9 Güvenli Üretim Belgesi” almaya hak kazandı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Türk makina sanayinin önde gelen markalarından Dirinler Şirketler Grubu, pandemi döneminde üretime ara vermedi. Pres imalatıyla Türk ekonomisinde çarkın dönmesine katkı sağladı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Otokar, Covid-19 tehdidine karşı ‘Güvenli Otobüs’ geliştirdi. Otokar’ın körüklü KENT otobüsü toplu ulaşımda bulaş riskini minimuma indirecek sistemlerle donatıldı. ‘Güvenli Otobüs’, ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi filosunda yolcularını ağırlamaya başladı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Yayla Agro, COVID-19 güvenli üretim belgesi aldı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Zorlu Holding Tekstil Grubu bir iş yapış biçimi haline getirdiği sürdürülebilirliği, tesis ve fabrikalarından iş süreçlerine, ürün ve çözümlerden sevkiyata kadar her alanda 360 derecelik bir anlayışla yönetmeye devam ediyor. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

80’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren Sarten Ambalaj, 10 milyon Euro yatırımla Bulgaristan’daki ikinci fabrikasını satın aldı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Mesan Kilit Genel Müdürü Mustafa Mertöz, 2019’da bu yıl için planladıkları yatırım miktarının yüzde 70’ini gerçekleştirdiklerini söyleyerek; “ İlk 8 ayda 1,5 milyon Euro yatırım gerçekleştirdik. Salgın sürecinde ihracatta yeni pazarlara açıldık ve dönem itibariyle 100 ülkeye ulaştık. İleri teknoloji hijyenik kilit sistemleri üzerine yoğunlaştık. Bu konuda Çinlilerin yerini doldurmaya kararlıyız.” dedi. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Systemair HSK Genel Müdürü Ayça Eroğlu, Avrupa’da yapılan deneylerden örnekler vererek taze hava miktarının artırılmasının ve konfor sıcaklık şartlarının yakalanmasının öğrenciler üzerinde sorulara daha hızlı cevap vermek ve daha az hata yapmak gibi olumlu etkileri olduğunu paylaştı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

HAVELSAN KEGM ile protokol imzaladı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Uğur Beton ve Metal A.Ş. Ar-Ge mühendislerinin 2 yıllık çalışması sonucunda traktörler için üretilen Acrete markalı denge ağırlığı dünya patenti almaya hak kazandı. Türk mühendislerin titiz çalışması sonucu hayata geçen bu proje sayesinde Acrete üretimine tüm dünyada sadece Manisa’da başladı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

GSK ve CureVac, enfeksiyon hastalıklarında mRNA (mesajcı RNA) aşısı ve monoklonal antikor araştırma programları üzerine iş birliği yaptıklarını duyurdu. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Sertifier, 6 Milyon TL değerleme ile ikinci yatırımını aldı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Merkezi Singapur’da bulunan ve spor teknolojileri alanında faaliyet gösteren Rapsodo, Türkiye’deki Ar-Ge ofisini büyütüyor. Dünyaya teknoloji ihraç eden Rapsodo, bu gelişmeye paralel olarak 2021 yılında İzmir Urla’daki Teknopark içerisinde bulunan Ar-Ge ofisinde yüzde 120 oranında istihdam artışı gerçekleştirmeyi hedefliyor. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Güvenlik alanında yeni bir sistem geliştiren Fransa merkezli Türk firması Zifort Immatriculation, QR kodlu plaka yöntemiyle emniyet güçlerinin işini kolaylaştırmaya hazırlanıyor. Ülkemizde başlatılan yerli teknoloji atağına destek vermek isteyen firma üretim üssü olarak ise Türkiye’yi kullanacak. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Tezmaksan, 2 milyon Euro yatırım ile Robot Teknolojileri şirketi kurdu. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

1963 yılında tavukçuluğa giriş yapan Güres Group Türkiye’nin tek çatı altında toplanmış en büyük tam entegre yumurta üretim tesisi. 002 yılında kurulan Güres Teknoloji, Güres Group bünyesinden gelen sektörel bilgi birikimini, AR-GE mühendisleri tarafından yapılan inovatif çalışmalar ile sistemleştirerek kendi standartlarını yaratan bir marka haline gelmiştir. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Ericsson, farklı ülkelerde faaliyet gösteren farklı servis sağlayıcılarla olan 100’üncü ticari 5G sözleşmesini imzalayarak 5G sürecinde önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Ericsson Başkanı ve CEO’su Börje Ekholm; “Bu, Ericsson’ın müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kararlılığını gösteren çok önemli bir dönüm noktası.” dedi. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

TeknoSa, ikinci çeyrekte e-ticarette yüzde 580 büyüdü. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Bosch, Reutlingen yonga plakası fabrikasında 5G testlerini başlatıyor. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Ebruzen Tekstil yüzde 99.99 oranında Covid19’u yok eden Türkiye’nin ilk kumaşını üretti. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Microsoft’un görme engelliler için geliştirdiği yapay zekâ uygulaması Seeing AI, Türkçe sürümü ile hayatta. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) tarafından Türkiye’de desteklenen 31 araştırmadan 13’ünü yürütmekte olan Koç Üniversitesi Akademisyenleri, üç yeni araştırma için hibe desteğine hak kazandı. Böylece Koç Üniversitesi’nde ERC desteği alan proje sayısı 16’ya çıkmış oldu. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Dokuz Eylül Üniversitesi kullanılmış maske ve eldivenlerin potansiyel bulaş riski etkisini azaltmak amacıyla sterilizasyon cihazı üretti. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Dünyanın en etkili bilim insanları listesinde Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çakmak Türkiye’den birinci sırada yer aldı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Helvacızade Grubu’nun sağlık kanadı Zade Vital, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ile beraber eğitime destek diyerek bir projeye daha imza attı. Proje, enstitü öğrencilerine eğitim, burs ve sertifika programları konusunda destek verilerek istihdam sağlanmasını ve katma değerli doğal ürünler geliştirilmek üzere Ar-Ge çalışmalarını da kapsıyor. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Bonfilet, Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü ile yeni bir iş birliğine imza attığını duyurdu. Et üreticileri arasında ilk marka-üniversite iş birliği olması açısından büyük önem taşıyan anlaşma kapsamında Bonfilet, Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nün bilimsel ve akademik faaliyetlerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

Üniversiteliler, bizz@kampüs’te en iyi fikri bulmak için yarıştı. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

GEBKİM MTAL öğretmen ve öğrencileri Avrupa sınavına hazırlanıyor. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

22-25 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenecek olan SOLAR İSTANBUL (Güneş Enerjisi, Enerji Depolama, Elektrikli Ulaşım ve Dijitalleşme Fuarı ve Konferansı) medya sponsoru, Türkiye’nin İLK ve TEK, ar-ge & inovasyon gazetesi olan argeTIME.

argeTIME sözkonusu zirvede ayrıca özel baskısı ile de yer alacaktır. (Daha fazla detay için argeTIME XV.sayıyı inceleyiniz.)

argegazetesi