XIV.SAYIDA


Hayat Kimya, cerrahi maskede dünyanın en büyük Türk üreticisi olmayı hedefliyor. Hayat Kimya, yüzde 99’a kadar bakteri filtrasyonu sağlayarak TSE ürün onaylı ve TSE Covid-19 Güvenli Üretim sertifikasyonuna sahip ilk ve tek maske üreticisi olarak sektöre giriş yaptı. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

BETA Kimya A.Ş., jenerik markası MitreApel ile inovatif ürünlerine bir yenisini daha ekleyerek, teknik aerosoller ve yüzey temizleyicileri alanlarındaki tecrübesini sprey dezenfektana taşıdı. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Ar-Ge odaklı çalışmalarla büyümesini sürdüren İnsu Teknik, Türkiye’de bir ilke imza attı ve Microsoft’un HoloLens 2 gözlüğü, Türkiye’de ilk defa İnsu Teknik bünyesinde kullanıldı. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Aldağ AŞ. İcra Kurulu Başkanı Rebii Dağoğlu: Pandemi sonrası yeni dünya düzeni bizi bekliyor. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Dondurulmuş gıda sektörü markalarından SuperFresh, gıda güvenliği ve hijyen uygulamalarıyla TSE-Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi almaya hak kazandı. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Türkiye’nin TSEK onaylı yıkanabilir, tekrar kullanılabilir ilk hijyen koruyucu kumaş maskesi Penti’den (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

‘TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi’’ne alanında sahip olan ilk kurum Zade Vital oldu. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Yünsa, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgın döneminde virüslere karşı koruyan kumaş üretimine  başladı. Yenilikçi ürünler üzerine odaklanan Yünsa, geliştirdiği Antiviral Apre Tekniği uygulama  testlerinin başarıyla tamamlandığını ve üretime geçtiğini açıkladı. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Tırsan, ‘Covıd-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni alan ilk firmalardan biri oldu. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Tat Gıda, TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi almaya hak kazanan sektöründeki ilk şirket oldu. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

T.C. Ticaret Bakanlığı onayında, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) organizasyonu ve TÜBİTAK desteği ile düzenlenen “Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Ar-Ge Proje Pazarı”nın 9’uncusu için başvurular 9 Ekim 2020’ye kadar devam edecek. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Berko İlaç, COVID-19 sürecinin en başından itibaren fabrika, saha ve merkez ofisinde aldığı önlemler ve hayata geçirdiği uygulamalarla, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen “COVID-19 Güvenli Üretim Merkezi Belgesi” almaya hak kazandı.  (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED) Başkanı Ayhan Öztürk tıbbi cihaz sektörünün kamu ve üniversite hastanelerinden birikmiş alacaklarının 4 yıla varan vadelere uzaması ve alacakların ödenebilmesi için firmalardan iskonto istenmesinin ardından; iskonto uygulanmadan alacaklarının ödenmesini, gelecek dönemde de ödeme sisteminin öngörülebilir-makul bir düzene oturtulmasını talep ettiklerini açıkladı. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY (Ernst & Young) Türkiye’nin dördüncüsünü düzenlediği Sağlık Sohbetleri Toplantısı’nda, tele-sağlık hizmetleri, sağlık sektöründe yeni iş modelleri, tedarik zincirleri, en yeni sağlık teknolojileri ve yatırım faaliyetleri gibi konular ele alındı. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Suriyelileri, Türk ortaklarla birlikte girişimci yapacak AB destekli proje start aldı. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve ICMPD (Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi) tarafından AB’den sağlanan 26.4 milyon avro destekle hayata geçirilen ve hazır giyimden tarıma tüm sektörlerde desteklerin sağlanacağı “Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Entegrasyon İçin Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi Projesi” (ENHANCER) için düğmeye basıldı. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Teknasyon Sopsy’e 2 milyon TL değerinde melek yatırım gerçekleştirdi. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Yerliara.com: Dijital hizmetler harcamaları artacak. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Micro Focus, Türkiye’deki siber güvenlik şirketi Atar Labs’ı satın aldı. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Rolls-Royce, 2023’e kadar küçük pervaneli uçak pazarı için ilk sertifikalı elektrikli tahrik ünitesinin lansmanını yapacak. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Paks-2, NGS’nin inşaat lisansı için gerekli tüm belgeleri Macar Atom Enerjisi Kurumu’na sundu. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Abdi İbrahim ile Novelfarma, yapmış oldukları stratejik iş birliği anlaşmasıyla, Novelfarma tarafından geliştirilen ve COVID-19 tedavi protokolüne giren Favipiravir etken maddeli ilacın Türkiye’deki ilk üretimini gerçekleştirdi. Şubat ayında hastalığın çıktığı Çin’de tedavi protokolüne alınan, ülkemizde ise son olarak 19 Haziran’daki Sağlık Bakanlığı güncel tedavi kılavuzunda kullanım alanı genişletilen Favipiravir etken maddeli ilaçtan ilk etapta 400 bin tablet üretildi. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Yapay zeka destekli 3D vücut analizi girişimi DigiME, Tarvenn liderliğinde 3,8 Milyon TL yatırım aldı. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

GROHE karbon nötr üretime geçti. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Koç Üniversitesi Organ Nakli İmmünoloji Araştırma Mükemmellik Merkezi (TIREX – Koç University Transplant Immunology Research Centre of Excellence), Ufuk 2020 Programı Mükemmeliyetin Yayılımı ve Katılımın Genişletilmesi alanı (ERA-Chairs) çağrısında, Avrupa Komisyonu tarafından 2,5 milyon avro ile fonlanmaya hak kazandı. Projeyle, organ nakli immünolojisi araştırmaları için bir mükemmeliyet merkezi kurulması hedefleniyor. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Boğaziçi Üniversitesi, Harran Üniversitesi ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ortaklığı ile Türkiye’de tarımın dijitalleşmesi için yeni bir proje hayata geçiyor. Projeyle, Şanlıurfa Harran Ovası’nda bulunan üretici arazisinde gerçekleştirilen çalışmada teknoloji kullanımı ile tarım dijitalleştiriliyor. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Yıldız Teknopark yürütücülüğünde ‘Yenilikçi Sağlık Teknolojileri Geliştirme Platformu’ kuruluyor. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Timtaş’ın Pugemak-Hijyenmatik ürünü hem ateş ölçüyor hem de elleri dezenfekte ediyor. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

3M Türkiye, solunum koruyucu maske üretimine başladı. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

Sensormatic Yoğunluk Ölçüm Çözümü, 3D kamera ve ışın (beam) sensörler sayesinde yoğunluk oranını kolayca belirliyor ve yoğunluğun artması durumunda girişlerin kısıtlanması olanak sağlanıyor. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde, Ege Kalkınma Derneği tarafından 20-21 Ekim tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan ancak pandemi dolayısı ile ileri bir tarihe ertelenen Ege AR-GE İNOVASYON Zirvesi’nin medya sponsoru, Türkiye’nin İLK ve TEK, ar-ge & inovasyon gazetesi olan argeTIME. argeTIME sözkonusu zirvede ayrıca özel baskısı ile de yer alacaktır. (Daha fazla detay için argeTIME XIV.sayıyı inceleyiniz.)