Yatırımlarında hız kesmeyen Ermaks Mühendislik, Ar-Ge çalışmalarında da hız kesmiyor


Polat Aytaç

Ermaks Yönetim Kurulu Başkanı

Yaşanan ekonomik koşullara rağmen Ar-Ge ve yatırım çalışmalarına
hız kesmeden devam eden, yol ve tünel yapımının vazgeçilmezlerinden
Ermaks Mühendislik, yeni yatırımlar ve yeni sektörler ile hizmet vermeye
devam edecek.

Türkiye’nin 1974 yılında Ostim’de talaşlı imalat atölyesi olarak faaliyetlerine başlayan Ermaks Mühendislik, bugün gelinen noktada pazar lideri olduğu tünel ekipmanları sektöründe ihtiyaç duyulan ve kullanılan tüm elemanların imalatını ve tedariğini sağlıyor. Ovit Tünelinden Kuzey Marmara Otoyolu’na kadar bir çok projede tek tedarikçi olarak çalışan ve sağladığı hizmet dolayısı ile Türkiye’nin köklü İnşaat firmalarının vazgeçilmezi olan Ermaks Mühendislik, asıl olarak yol ve tünel inşaatlarının ekipman İKSA ve aksesuarlarını üretiyor.
Çelik konstrüksiyon olarak da ticari mimari ve sanatsal yapılara da cevap veren Ermaks Mühendislik, iş makineleri sektöründe de tamirat, tadilat ve yenileme işlemleri ile müşterilerine hizmet veriyor.

Sektör en az 5 yıl daha ‘canlı’ kalacaktır 2019 yılı, sektörde daralma olmasına rağmen Ermaks Mühendislik olarak bizim beklentilerimizi karşıladı ve gerekli iş hacmini sağladı. Bugüne kadar yapmış olduğumuz iş hacmi bütçe rakamlarını karşıladı. Sektörümüzün önümüzdeki en az bir 5 yıl daha canlı olacağı devam eden ve proje aşamasında olan bir çok yeni yatırım olacağı sinyallerini veriyor. Her şeye rağmen beklentilerimiz olumlu olmakla piyasa şartlarından dolayı temkinli davranıyoruz.

‘Zaman’ için ar-ge şart
Günümüzde, kaliteli ancak bir o kadar da hızlı olan firmalar sektörlerinde bir adım daha öne çıkıyor. Sürat yani zaman maliyetleri belirleyen en önemli unsur olmuştur. Bu zamanı kazanmak için Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Ekibimiz sürekli olarak üretim sürelerini kısaltmak anlamında çalışmalar yapıyor. Rekabet şartları ise bu tip Ar-Ge çalışmaların öneminin bir kez daha altını çiziyor. Ermaks Mühendislik olarak maliyet düşürücü, imalatı hızlandıran ve teknoloji kullanımına hız verecek Ar-Ge çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Sektörün ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri üretiyoruz
Biz Ermaks Mühendislik olarak tünel sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri üretiyor yada tedarik diyoruz. Ayrıca HES’lerden stadyumlara, mimari yapılardan güneş enerji santrallaerine kadar çelik ile ilgili aşağı yukarı tüm sektörlerde hizmet veriyoruz. Grubumuza yeni katılan YENTECH firmamız ise öncelikle ‘Savunma Sanayi’ sektörüne olmak üzere otomotiv ve makine sanayiine hassas üretimler yapıyoruz.
Geçen yıl grubumuza katılan YENTECH, gerekli olan tüm ölçüm cihazlarına ve son teknoloji ile donatılmış laboratuara sahip. Ayrıca tüm ürettiğimiz ürünlerin lojistik kanalında hizmet veren ‘Aytaç Lojistik’ müşterilemize satınaldıkları ürünlerin hızlı bir şekilde ulaşmasını da sağlıyor.
Aytaç Lojistik firmamız da yine bu senenin ortalarında tamamen ihtiyaca yönelik kurduğumuz lojistik firmamız. Aylık 3 bin ton üretim kapasitesiyle aynı zamanda lojistik sektörün büyük bir müşterisi iken dışarıdan aldığımız bu hizmet zaman zaman bizim müşterilerimizin talebini karşılamakta yetersiz kalıyor idi. Bu ihtiyaçtan doğan bir fikirle, ürettiğimiz ürünlerin müşteriye ulaşmasını kendi ekibimizle sağlamak istedik ve lojistik firmamızı kurduk. Sadece kendi ürünlerimizi değil, aynı zamanda diğer lider inşaat firmalarının taleplerini de karışılıyoruz. Genç olmasına rağmen güçlü portföyü ile başarılı işler çıkarıyoruz.