Yıldız Teknik Üniversitesi’nden tarihi yapıların restorasyonlarında inovatif çözüm


Tarihi yapılarda oluşan hasarların onarımında dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır. Onarımda kullanılan enjeksiyon malzemesinin, yapıdaki özgün malzemeye zarar vermemesi ve aynı zamanda onarım sonucu gerekli dayanımı göstermesi gerekmektedir. Piyasada yer alan mevcut ürünler tarihi yapılarda kullanıldığı takdirde özgün malzeme ile tepkimeye girerek yapıya zarar vermekte, erken priz süresinden dolayı istenilen dayanıma ulaşılamamakta.
Tüm Ar-Ge çalışmaları Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Nano Hidrolik Kireç İçeren Hazır Enjeksiyon Malzemesi”, tüm bu problemlere teknolojik bir çözüm getiriyor. İçerisinde yer alan doğal kireç malzemesi ve üretim yönteminde yer alan inovatif çözümler ile birlikte yapıda oluşan çatlakların tamamını doldurup, onarım sonucu yapının hasar öncesindeki dayanıklılığına geri dönmesini sağlıyor. Ayrıca özgün malzeme ile tepkime vermeyip yapıya da zarar vermiyor.
Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Malzeme ve Metalürji Mühendisliği Bölümü ve Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü öğretim görevlilerinden oluşan multidisipliner bir takımın çalışmaları sonucu ortaya çıkan buluşun, ihracata yönelik hedef çalışmaları da bulunmakta.