200 akademisyen araştırmalarını Türkiye’ye taşıyor


HARVARD, MIT, OXFORD VE CAMBRIDGE GİBİ ÜNİVERSİTELERDEN 200
AKADEMİSYEN, ARAŞTIRMALARINI TÜRKİYE’YE TAŞIYOR.

ARAŞTIRMACILAR INTEL, AMAZON, SIEMENS GİBİ ŞİRKETLER İLE CERN
GİBİ ARAŞTIRMA MERKEZLERİNDE ÇALIŞIYOR.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI VARANK: DÜNYANIN EN İYİ ARAŞTIRMACILARI ÜLKEMİZE TAŞINMAYA KARAR VERDİ. ARTIK TÜRKİYE İSTİSNAİ ARAŞTIRMACILAR İÇİN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELİYOR.

Bakan Varank Huawei ile Bilişim Vadisi arasında Akıllı Şehirler Araştırma Laboratuvarı İşbirliği Protokolü imza töreninde açıkladı. Lider Araştırmacılar Programı’nın başvuru süreci sonuçlandı.
Harvard, MIT, Oxford ve Cambridge gibi dünyanın en iyi 100 üniversitesinden yaklaşık 200 akademisyen, araştırmalarını Türkiye’ye taşıma kararı aldı. Intel, Amazon, Siemens gibi şirketler ile CERN gibi araştırma merkezlerinde çalışan araştırmacılar, Türkiye’de ileri seviyede bilimsel çalışmalar yürütecek.

-Nobel ödüllü profesör var Başvurular tamamlandı. Bugün itibarıyle gurur duyarak açıklıyoruz ki; 30’u aşkın ülkeden 200’ün üzerinde başvuru aldık. Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Harvard, MIT, Stanford, Oxford, Cambridge, Imperial College, Yale’den araştırmacılarımız, profesörlerimiz var. 2007’de hükümetlerarası iklim değişikliği panelinde yer alıp, ekipçe Nobel Barış Ödülü almış bir profesör de programımıza başvurdu. Araştırmacıların çalıştıkları yerler arasında Intel, Amazon, Siemens gibi teknoloji şirketleri;
CERN gibi araştırma merkezleri var. Başvuru sayısında Amerika birinci sırada yer alıyor, onu İngiltere ve Almanya takip ediyor.
-En iyi araştırmacılar Bilimin öncüleri, Türkiye’de bilim yapmaya ‘evet‘ dedi. Dünyanın en iyi araştırmacıları ülkemize taşınmaya karar verdi. Bu kıymetli araştırmacılar; milli teknolojilerin gelişimi ve ekonomik değere dönüşümünde kritik bir rol oynayacak. Karşılaştığımız bu yoğun ilgi; ülkemizde bilim yapma atmosferine yönelik temelsiz eleştirilere en güzel yanıt niteliğinde. Artık Türkiye istisnai araştırmacılar ve bilim insanları için bir cazibe merkezi haline geliyor. Milli teknoloji, güçlü sanayi hamlemiz bu sağlam temeller üzerinde inşa edilecek.