5G yeni gelir fırsatları yaratacak


Zyxel, yüksek hız ve düşük gecikme ile öne çıkan yeni mobil iletişim standardı 5G’nin ağ kanalı için sunacağı fırsatları değerlendirdi.

Dünyanın dört bir yanında mobil iletişim altyapılarında 5G’ye geçiş başlarken, iletişim çözümleri pazarının genişlemesi ve büyümesi bekleniyor. Yeni standardın getireceği faydaların başında mevcut ağ kısıtlamalarını kaldırması ve bir zamanlar imkânsız olarak görülen uygulamaların gerçeğe dönüşmesi geliyor. Yüksek hız ve düşük gecikme süreleri, ağlardaki veri ağırlıklı ve gecikme hassasiyeti yüksek uygulamaların kolayca çalıştırılmasını sağlarken, her geçen gün giderek artan internetten video izleme, dosya indirme ve veri aktarımı gibi işlemler de hız kazanacak.
GlobalData’nın araştırmasına göre, 2019 yılında tüm dünyadaki veri trafiğinin sadece yüzde 1’ini taşıyan 5G, 2024 yılına geldiğimizde bu trafiğin en az dörtte birini karşılayacak. GSMA Intelligence’ın tahminleri ise 5G’nin bireysel kullanıcılardan çok kurumsal dünyada daha fazla etki sahibi olacak ilk iletişim standardı olacağını işaret ediyor. Dönüşüm etkisi yüksek olması beklenen 5G’nin, 3G’den 4G’ye geçişe oranla daha fazla inovasyona yol açacağı öngörülüyor. Her ne kadar 5G’nin büyümesinde tüketicilerin rol sahibi olması beklense de, yeni teknolojinin işletmelerin operasyonlarında da önemli rol oynaması ve birçok sektörde ekonomik büyüme yaratması bekleniyor.

İş dünyasında 5G farkındalığı
Pandeminin başlattığı değişim, seyahat sınırlamaları dolayısıyla belirli zorluklar yaratıyor. Bu nedenle iş sürekliliğini sağlama ve gelecek stratejilerinde ilerleme konusunda güçlük yaşayan şirketler, BT planlarını öncelik listelerinden çıkartıyor. BT karar vericileri için 5G listede olsa dahi, uygulanması, faydaları ve kurulumu konusunda kafa karışıklığı söz konusu. Bu konuda ayrıca farkındalık da henüz gelişmiş değil. Accenture’ın bir çalışması, kurumların 5G teknolojisinin yıkıcı gücünü hafife aldıklarını ve dörtte üçünün 5G’nin sunacağı faydaları ve potansiyel kullanım alanlarını tasarlamakta zorluk çektiğini ortaya koyuyor.

Ağ kanalı iş ortaklarını hangi fırsatlar bekliyor?
Zyxel’e göre, ağ çözümleri kanalının önünde, iş liderlerine 5G’nin somut getirilerini anlatabilmek için büyük bir fırsat yatıyor. Kanal oyuncuları, yol haritalarını basitleştirme konusunda iş dünyasını destekleyerek adaptasyonu hızlandırabilirler. Dijitalleşmek isteyen şirketlerin sayısı önümüzdeki dönemde artacak ve kanal iş ortakları, işletmelerin bu evrimleşen ortamda ağ sürekliliğini sağlama konusunda kritik bir rol oynayacak. Yıl 2021’yi gösterirken, konfor bölgelerinden çıkmak ve 5G’yi kullanımdaki altyapıların bir parçası haline getirme bir gerekliliğe dönüşecek. İş dünyası için 5G mobil özel ağlar (MPN’ler), daha fazla kontrol ve güvenlik gerektiren korunaklı veri akışları ile özel kapsama alanları sağlayan, amaca özel iş ağlarıdır.
5G MPN’ler ağa bağlı teknolojiler arasında uzaktan veri izleme ve büyük veri otobanları sebebiyle üretim, perakende, medya ve eğlence, sağlık, konaklama, lojistik, ulaşım ve finansal hizmetler endüstrilerindeki kurumlar için ultra güvenli ağ çözümleri sunan çözümlerdir.