Akın Burak Önder: Raftaki ambalajlar 200 derecede dezenfekte ediliyor


Türkiye’de ambalaj sanayide üretim sırasında 150-200 derecelik ısıyla dezenfeksiyon işlemi yapılıyor. İzole üretimle marketlerdeki rafa gelene kadar ürünlerin ambalajları tamamen hijyenik olarak sunuluyor.

Dünyayı saran Kovid-19 (Koronavirüs) salgını tüketicilerin paketli ürünlere yönelik hijyen merakını da artırdı. Marketlerdeki ambalaj ve oluklu mukavva paketler tamamen hijyenik yöntemlerle üretiliyor. Ambalajlar tamamen izole tesislerde 50-00 derecelik ısıyla hijyenik olarak sunuluyor. Türkiye’de iki fabrikayla üretim yapan Saica Pack’in Türkiye Genel Müdürü Akın Burak Önder, bir ürünü başka bir noktaya iletmek için en çevreci ve hijyenik ürünün oluklu mukavva olduğunu söyledi. Önder, Kovid-19 sürecinde tüketicilerin merak ettiği hijyen tedbirlerine ilişkin soruları şu şekilde yanıtladı:

-Hijyen için ne kadar ısı gerekli?
Oluklu ambalajda kullanılan kağıtlar 50-00 dereceye çıkan ısılarla üretiliyor. Bu yükseklikte bir ısı hijyen için gereken donanımı sağlıyor.

-Fabrikalarda bu dönemde nasıl bir çalışma yapılıyor?
Fabrikalarda mevcut olan gıda güvenliği standartları bu süreçte daha da güçlendiriliyor. Üretim yapılan fabrikalar dış dünya ile izole ediliyor. En çok gıda ve hijyen satışı artıyor: Pandemi sonrası en çok yiyecek-içecek ve temizlik ürünlerine yönelik talep arttı. Bu dönemde gıda ve temizlik ürünlerine yönelik talep yüzde 45 arttı.

Ambalajlı ürünlerde tercih nasıl olmalı?
Hal ve marketlerde öncelikle ahşap ambalajdan karton ambalaja geçiş yapılması gerekiyor. Ürünün tazeliğini ve hijyenini koruyacak paket çözümleri sunulmalı.

-Firma olarak sizlerin bu konuda yeni bir ürününüz var mı?
Kullan-at kutu üretimimizi artırdık. Saica Pack Sakarya fabrikamızda tasarım ödülü alan kullan-at konik yiyecek kutularının üretim kapasitesini artırdık. Üretimi artırdığımız gibi istihdamı artırmak da gündemimizde. Saica Pack olarak, Eskişehir ve Sakarya fabrikalarımızda 300 kişiye istihdam sağlarken istihdamı artırma konusuda gündemimizde.