argeTIME, Su kayıp ve kaçakları forumu ile kazısız teknolojiler konferansı sponsoru idi


Türkiye’nin ilk ve tek aylık, ar-ge & inovasyon gazetesi argeTIME, bu kez de, Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği (AKATED) tarafından 9-11 Ekim 2019 tarihlerinde Congresium Ankara ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda bu yıl 5’incisi düzenlenen Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu ile Kazısız Teknolojiler Konferansı ve Sergisi’nin medya sponsoru oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı himayelerinde Su Yönetimi Genel Müdürlüğü destekleriyle düzenlenen alanındak tek etkinlik, ‘Su Kayıp ve Kaçakları Forumu’ ve ‘Kazısız Teknolojiler Konfreransı’nda 81 ilden yüzlerce belediye, 30 büyükşehir belediyesine bağlı su ve kanalizasyon idareleri ile özel sektör temsilcileri başta olmak üzere 1000’den fazla katılımcı yer aldı. Altyapı hatlarının kazı yapılmadan durum tespitine, onarımına ve döşenmesine imkân tanıyan çevre dostu kazısız teknolojilerin gündem olduğu Kazısız Teknolojiler Konferansı ile eş zamanlı olarak Tünel ve
Mikrotünel Semineri de aynı mekânda düzenlendi.
Türkiye’deki su kayıp ve kaçak oranının yüzde 50 mertebesinde olması ve bu oranın yüzde 25’lere düşürülmesi için yaklaşık 10 Milyar TL’lik bir yatırıma ihtiyaç duyulması, sektördeki yüklenici üretici ve müşavir firmalara önemli bir iş hacmi sunuyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli olmak üzere açık kazı ile boru döşemenin zorlaştığı büyükşehirlerde peş peşe büyük ölçekli kazısız teknoloji projelerinin başlaması hem yurt içi hem de yurt dışı firmaların dikkatini Türkiye piyasasına yönlendirdi.

Türkiye’de ilk kez organize edilen Su Yönetimi Ödülleri programının da; Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu ile eş zamanlı olarak Ankara’da düzenlenmiş olması katılımcılarına önemli fırsatlar sundu.
Altyapı ve su yöneticilerinin buluştuğu etkinliğin medya sponsorlarından argeTIME gazetesi de; ilgili etkinlikte yerini aldı ve tüm katılımcı ve ziyaretçilere dağıtıldı.