Burhan Özgür: İŞBİR Elektrik olarak, ‘5. Gemi İ Sınıfı Milli Fırketeyn’in bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz


Burhan Özgür
İŞBİR Elektrik AŞ.
Genel Müdürü

– Bize kısaca İşbir Elektrik’i ve faaliyetlerini anlatır mısınız?
İŞBİR Elektrik Sanayi A.Ş. (İŞBİR); 42 yıl önce sektörde yerini aldı. Şu an Türkiye’nin “İlk Jeneratör Fabrikası ve En Yüksek Güçteki Alternatörleri Üreten Yerli Üretici”si konumunda. Yurt dışında çalışan Türk işçilerinin ortaklığı ile 1977’de kurulan İŞBİR, adını, “İşçi Birliği”nden esinlenerek aldı. 1988 yılından itibaren de Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV)’na bağlı olarak faaliyetlerine devam eden İŞBİR, sermayesinin yüzde 99,92’sinin ait olduğu TSKGV bünyesindeki, 6 bağlı ortaklıktan biri Başlıca faaliyet alanları; jeneratör, alternatör, elektrojen grupları, elektrik panoları ve konvertörlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, test faaliyetleri, sertifikasyonu, kalifikasyonu ve lojistik destek faaliyetleri.

– Biliyoruz ki İŞBİR olarak savunma sanayinde oldukça aktifsiniz. Bazı projeleriniz ve referanslarınız hakkında bilgi verir misiniz?
İŞBİR’in mevcut üretim portföyünün yüzde 80’ini savunma sanayi projeleri oluşturuyor. Bu kapsamda: Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nde kullanılan tüm insansız hava araçlarının (İHA’ların) yer sistemlerinin jeneratör grupları, İŞBİR tarafından üretiliyor. İHA sistemleri kapsamında; TUSAŞ’ın ürettiği ANKA, Baykar Makina’nın ürettiği BAYRAKTAR TB2 ve Vestel Savunma’nın ürettiği KARAYEL sistemlerinin tüm jeneratörleri; İŞBİR tesislerinde, İŞBİR mühendislerinin tasarımı ve teknisyenlerinin ve işçilerinin emekleri ile üretiliyor, TSK ve güvenlik birimlerinin hizmetine sunuluyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı kapsamında ise Ateş Destek Otomasyon Projesi (ADOP) kapsamında üretilen 2×15 kVA jeneratörler; Mobil Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemlerinde kullanılan 2×13 kVA Dual Jeneratörler; Modüler Geçici Üs Bölgeler için üretilen farklı güçlerdeki senkron jeneratörler; İntikal Ettirilebilir Terminal (İET) Sistemi Projesi Kapsamında kullanılan 2×6,65 kVA Jeneratörler; Taşınabilir Terminal (TT) Projesi kapsamında kullanılan 2,25 kVA Jeneratörler ve Telsiz Sistemi Projesi kapsamında kullanılan 2×13 kVA Otomatik Yedekli jeneratörlerin üretimi devam ediyor.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilen Tank Çıkarma Gemisi (LST), Yeni Tip Karakol Botu (YTKB), Test ve Ölçüm Gemisi (TVEG), Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu (ACMB), Milli Gemi I-II-III- IV (MİLGEM) Projelerinin yanı sıra; Milli Gemi (MİLGEM) V Projesi kapsamında üretilecek olan, 5. Gemi İ Sınıfı Milli Fırkateyn’in Dizel Jeneratörleri Setleri Tedarik Sözleşmesi 22 Ekim 2019 tarihinde STM ve İşbir arasında imzalandı. Bahse konu projeye ait tedarik faaliyetleri devam ediyor.

– Bize biraz da Ar-Ge merkezinizdeki çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?
İŞBİR; geliştirilen özgün ürünler ve yürütülen modernizasyon projelerinin yanı sıra, Ar-Ge merkezi bünyesinde, yoğun bilgi birikimi ve tecrübeli uzman mühendis kadrosu ile hali hazırda, ürün geliştirme, araştırma ve teknoloji geliştirme, süreç yeniliği ve kavram çalışmaları olmak üzere geniş bir çeşitlilik ile projeler yürütmeye devam ediyor. Projeler tamamlandıkça, İŞBİR birçok ilke daha imza atmaya devam edecek.

– İŞBİR’in Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni fabrikasında son durum nedir? Ne zamana tamamlanmasını bekliyorsunuz?
İŞBİR’in yeni fabrikası 21’inci Yüzyılın Fabrikası. Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa edilen yeni fabrika, yaklaşık 36 bin 680 metrekarelik bir alanda kuruluyor. Bunun 25 bin 680 metrekaresi kapalı, 11 bin metrekaresi
açık alan olacak. Yeni fabrika ile ilgili tüm planlamalar, Endüstri 4.0 ilkeleri ile uyumlu bir şekilde yapılıyor. İŞBİR’in şuan itibariyle; hafriyat ve alt yapı çalışmaları tamamlandı. Ana bina yapımı için firmalardan teklifler alınıyor ve değerlendiriliyor. İnşaat yatırımının yanında paralel olarak, makine yatırım çalışmaları da devam ediyor. Fabrikanın, 2020 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor.