Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’nin geleceği teknolojide ve inovasyondadır


Pendik’te düzenlenen Teknopark-İstanbul 2.Etap Açılış Tören’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Şimdi girişimcinin yatırım zamanıdır. Üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. Girişimci de üzerine düşeni yapsın”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pendik’te düzenlenen Teknopark-İstanbul 2.Etap Açılış Töreni’nde konuştu. Erdğan, “Ülkemize 18 yılda dev eserler yanında bilimi, teknolojiyi ve inovasyonu destekleyecek ‘Teknopark İstanbul’ gibi merkezler kazandırdık.” dedi..Erdoğan, “Teknopark İstanbul, sunduğu nitelikli altyapı, atölye, laboratuvar ve sosyal imkanlarıyla yabancı şirketleri de cezbediyor.” şeklinde konuştu..

Firmalarımız yerli ve milli projelere imza atıyor
Erdoğan, “Teknopark İstanbul’da 312 şirket 5binin üzerinde çalışanı istihdam ediyor. Savunma sanayi başta olmak üzere pek çok proje burada ortaya çıktı. Aselsan, Roketsan, TAI gibi büyük şirketler burada yerli ve milli projelere imza atıyor. Ülkemizin gururu MİLGEM, Anka İHA gibi projelerin Ar-ge çalışmaları Teknopark İstanbul’da yürütülüyor.” açıklamasında bulundu.
Erdoğan, “Tamamlandığında İstanbul Teknopark 1,5 milyon metrekarelik kapalı alanda binden fazla Ar-Ge firmasına ev sahipliği yapan bir yere dönüşecek” dedi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tamamlandığında İstanbul Teknopark 1,5 milyon metrekarelik kapalı alanda binden fazla Ar-Ge firmasına ev sahipliği yapan bir yere dönüşecek.
Geçen sene uygulamaya başladığımız Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’na gelen talep ümit verici seviyededir.
Ülkemizin en yetenekli gençleri bu kampüslerde hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. Amacımız burasını 43 bin ar-ge mühendisinin çalıştığı dünyanın saylı ar-ge merkezlerinden biri haline getirmektir. Yerli otomobilin beyin takımı da teknoloji üssünde çalışmalar yapıyor.
Geçen sene uygulamaya koyduğumuz uluslararası lider araştırmacılar programına gelen talepler umut verici düzeyde. Türkiye’nin geleceği teknoloji ve inovasyondadır. Kendimizi savunma sanayiinde kanıtladık, sıra diğer alanlarda.”.