Dönüşemeyen şirketlerin yüzde 40’ı 10 yıl içinde yok oluyor

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı ve Özgencil Grup iş birliği ile bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Ege Ekonomik Forumu’nda; Ege Bölgesi’nin, Türkiye’nin ve uluslararası anlamda bölgenin kalkınmasına sunduğu katkılar değerlendirildi. Etkinlikte dijitalleşme ile bütünsel dönüşüm kavramları ve bu kavramların uyumunun katkıları Türkiye penceresinden konuşuldu.

Dönüşüm sürecinde pandeminin tetikleyici etkisine ve kurumlara mali faydalarına değinen TOBB Yönetim Kurulu Üyesi & İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, içinde bulunduğumuz dönemde dijital olgunluğu Yüksek şirketlerin zirveye taşındığını söyledi.
“Dijital dönüşüm sadece müşteri taleplerini karşılamakla sınırlı kalmadı. Aynı zamanda uzaktan çalışmayı arttırdı ve maliyetleri düşürdü. Fiziksel etkileşimi azaltmayı hedefleyen geçiş, dijital dönüşümü bir maliyet etkinliği olarak kullanmanın da yolunu açtı.” diyen Mahmut Özgener, verileri en iyi yorumlayanların öne geçeceği bir geleceğin hepimizi beklediğini paylaştı. Özgener, şöyle devam etti: “Büyüklüğü yaklaşık 200 milyar doları aşan bir endüstri haline gelen nesnelerin interneti, her sektörün ilerlemesi için veri üretecek. Yavaşlayan küreselleşme yeni teknoloji ile yeniden hızlandırılacaktır. Yanı sıra 5G’de bildiğiniz gibi çok kritik. 2020 yılı içerisinde sadece 5G için 60 milyar dolar harcandı.”
Günümüzde insanların en az dörtte birinin çevrimiçi olarak yaşadığını belirten Özgener, dünyanın çok hızlı değiştiği ve dijital dönüşümün çok hızlı yaşandığı hissine rağmen bu tempoya ayak uydurulması halinde ekonomide verimlilik ve karlılığın hızla artacağını paylaştı.

Mustafa Aykut: Dijitalleşme ile değer katan fırsatlar yakalanacak

Fütüristler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, dönüşümün hayatlarımızı nasıl etkileyeceğine vurgu yaptı. Dijitalleşmenin bütünsel bir dönüşüm olmadan gerçekleşemeyeceğini belirten Aykut, dijitalleşme ile birlikte değer katan fırsatların yakalanmasının çok kıymetli olduğunu altını çizdi. Dijitalleşmenin beş temel konu üzerinden ilerlediğini belirten Aykut bu konuları şöyle sıraladı:

a. Mobilleşme,
b. Otomasyon,

c. Sanallaşma,

ç. Akıllanma,
d. Küçülme (Nano teknoloji marifeti ile). Aykut, şöyle devam etti:
“Dijitalleştiğimizde neler gelecek?
Daha iyi iş akış süreçlerimiz olacak, daha elverişli çalışma ortamlarına sahip olacağız, daha nitelikli ve ucuza ürün ve servisler olacak, çalışma koşullarımız iyileşecek, karar mekanizmalarımız etkinleşecek, daha iyi ve sağlam tedarik zincirleri kurulacak, hızlı ve tam zamanında sahada olabileceğiz.”

– Zehra Öney: Dijitalleşme ile hedeflere ulaşma 6 kat hızlanıyor
Teknolojide Kadın Derneği Kurucusu & Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney özellikle Türkiye’de dönüşümle gelen sürece adaptasyonun bu derece hızlı olacağı düşünülmese de, kurumlar açısından TÜPRAŞ örneği üzerinden ne kadar hızlı ve uyumlu bir süreç yaşandığına paylaştı. TÜPRAŞ’ın saha kesintisiz yürütebilmek ve dijital altyapıdan daha fazla faydalanabilmek adına akıllı baret ürettiğini belirten Öney, böylece çalışan ancak sahayı görmeyen işçilerin birbirleri ile iletişiminin sürekliliğini sağlandığına dikkat çekti. Öney, şöyle devam etti:
“Aslında dijitalleşme bize gösterdi ki, kurumlar hedeflerine, geleneksel iş modelleri yerine dijitalleşerek 6 kat daha fazla yaklaşıyorlar. Mesela pandemi müşteri deneyimi açısından dijitalleşme konusu öne çıktı, bu alanda hemen hemen her şey dijitalleşti. McKinsey’in Aralık 2019’daki araştırması müşteri deneyimindeki dijitalleşmeyi yüzde 36 olarak ortaya koyarken, Haziran 2020’de bu rakamın yüzde 58’e kadar çıktığını tespit etti. İkinci önemli süreç ise veri ve bunun analizi. Bu iki parametreye dayalı stratejiler son derece büyük önem teşkil ediyor, dönüştürücü teknolojiler böyle büyüyor.”
Dijitalleşmenin hiyerarşileri azalttığı, çeviklik ve inovasyonu şirketlerin birinci önceliği haline getirdiğini belirten Öney, dönüşüme uyum sağlayamayan şirketlerin yüzde 40’ının önümüzdeki 10 yılda aramızda olmayacağını ekledi.

Bugün yaşanan kırılma sonrası, Türkiye için fırsatlarla dolu TTGV Yönetim Kurulu Başkanı ve Vestel Ventures Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ultav ise tüm dünyanın bugün geldiği noktada bir kırılma olduğunu, Kovid-19 olsa da olmasa da bu kırılmanın yaşanacağını ekledi. Kırılma sonrası dönemin Türkiye için fırsatlarla dolu olduğuna düşündüğünü belirten Ultav, “Çünkü müthiş bir gençlik geliyor. Ve gençlerimizin şu anki büyük resmi içselleştirmelerinde büyük fayda var. Dünyada değişmeyen şeylerden arasında ilgi, zekâ, empati, cesaret yer alıyor.
Bunların dünya üzerindeki çan eğrilerinde çok büyük bir değişme yok. İnsanlar ancak kendi gayretleriyle olumluya bu kavramlarda gelişme sağlayabiliyor. Bilişsel önyargılarda da çok büyük değişim yok. Hayatta kalmanın yolları açısından bugünün şartları ile yarının şartları arasında çok fazla değişiklik yok” diyerek, yaşananları yorumladı.
Girişimcilik açısında Türkiye’nin bulunduğu yerinde çok önemli bir hale geldiğini belirten Ultav, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de bir ölçeklendirme endüstrisi gelişti. Bu alana yönelik dünyada hareket etmeyi bekleyen 17 trilyon dolarlık sermaye için bu önemli bir kriter. Ve bu sermaye gittiği yerde ortak aklı arıyor. İkinci önemli konu ise hücreselleştirme. Bugün birçok firma, çok büyük fabrikalarının dünyanın herhangi bir yerinden gelecek ve kişiselleştirme gerektirecek üretim dinamiklerine nasıl uygun hale getirebileceğini düşünüyor. Türkiye’de ölçeklendiren firmaların esneklikleri, çeviklikleri ve farklı yetenekler kazandırma unsularına bakınca, gençlerin getireceği inovasyon katmanı ile birlikte Türkiye’nin çok iyi bir potansiyele sahip olduğu görülüyor.”
Ultav; inovasyonun para ile fikir arasındaki en hızlı yol olmadığını, teknobilimle en hızlı çözümleri geliştirmenin adının artık inovasyon olduğunu da ekledi.