Erkam Musab Aksal: Sürdürülebilir temiz bir enerji için güneşi kullanın


Güneş enerjisini kullanımının doğaya hiç bir zarar vermemesi dolayısı ile de tamamen çevreci olduğunun altını çizen Mersus Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Erkam Musab Aksal, güneş enerji sistemlerinin sürdürülebir temiz bir enerji kaynağı olduğunun altını çizdi. Hayatın her alanında ihtiyaç duyulan elektrik enerjisi için çevreci ve tasarruflu bir şekilde kullanılabilen güneş enerjisinin, endüstriyel tesislerde de kullanılması gerekliliğini altını çizen Aksal, güneş enerjisi ile fabrikaların kendi enerjisini üretebileceklerini belirtti.
Mersus Enerji olarak endüstriyel tesislere, fabrikalara kurdukları güneş enerjisi santralleri ile işletmelerin maliyeterini düşürdüklerini belirten Aksal, böylece sözkonusu şirketlerin sektörde rekabet gücünü artırmanın yanı sıra ekolojik fayda sağlayacaklarının da altını çizdi. İhtiyaç halinde sisteme ilaveler de yapılabileceğini belirten Aksal, modüler olan sistemin aynı zamanda yerli olduğunun da altını çiziyor. Kolay ve kısa sürede kurulum imkanı ile pratik olan güneş enerji santrallerinin yerli olması nedeni ile de tercih edilmesi gerektiğini dile getiren Aksal, “Yenilenebilir ve çevre dostu olan güneş enerjisi, yerlidir. Güneş enerjisi teknolojisi ile yerli ve yan sanayi ile istihdama da katkı sağlar.” dedi. Erkam Musab Aksal, diğer enerji sistemlerine göre daha güvenli olan güneş enerjisi kullanımının daha uzun ömürlü olduğunu da belirtti. Aksal bu konuda şunları söyledi: “Güneş enerjisinin kullanımı daha güvenli olmakla beraber daha uzun ömürlüdür. Fotovoltaik sistemlerin ömürleri en az 25 yıldır. Sistemin işletme ve bakım maliyetleri ise diğer sistemlere göre yok denecek kadar azdır.

”Mersus Enerji olarak, yenilenebilir enerjiye hak ettiği önemi veriyoruz
Yenilenebilir enerjinin, güvenli temiz ve tükenmez bir enerji kaynağı olması nedeni ile geleneksel enerji kaynaklarına göre öneminin her geçen gün daha da arttığına dikkat çeken Erkam Musab Aksal Mersus Enerji olarak yenilenebilir enerjiye hak ettiği önemi verdiklerini ve bunu da firmalara yansıttıklarını söyledi. Aksal şöyle devam etti: “Yenilenebilir enerji, güvenlidir, temizdir ve tükenmez bir enerji kaynağıdır. Fosil yakıtların rezervlere bağlı olması, iklim değişikliği gibi çevreye verdiği olumsuz etkiler göz önüne alındığında devletler enerji politikalarında yenilenebilir enerjiye daha fazla önem vermeye başladılar ve tüketiciler de bu yönde daha fazla bilgi sahibi oluyor, bilinçlendiriliyor.
TKDK ve kalkınma ajansları gibi kurumlar bu potansiyelden Türiye’nin en azami şekilde istifade etmesini sağlamak amacı ile bu yönde gerçekleşen projelere çeşitli oranlarda destekler veriyor. Öz tüketim için yenilenebilir enerji üretimine yönelik makine ve ekipman alımı ve kurulumu uygun harcamalar listesinde bulunuyor. Bütün bu olumlu tablo çerçevesinde, Mersus Enerji bizler de yenilenebilir enerjiye hak ettiği önemi veriyor, uzman kadromuz, güçlü tedarik zincirimiz ve biriken saha tecrübemiz ile güneş enerjisi santrali (GES) için fizibilite ve projelendirme aşamasından anahtar teslimi kuruluma kadarki süreci yöneterek mühendislik, tedarik ve inşaat (EPC) hizmetlerini sunuyoruz.

Firmalarımız ‘Mersus Enerji Enerji Yönetim Sistemi’ ile enerji tüketimlerini anlık ölçüp yönetebiliyor ve tasarruf sağlayabiliyorlar. Bunu ister anlık olarak cep telefonlarından ister tablet veya bilgisayardan takip edebiliyor, isterse analiz ederek tasarruf sağlayabiliyorlar. Enerji Yönetim Sistemi basit ve anlaşılır bir arayüze sahip. Sistem ile ilgili her türlü bilgiye veya performans gözlemlerine bir tık ile ulaşım sağlanabiliyor, rapor alınabiliyor ve önceki enerji tüketimi ile karşılaştırma imkanı bulunuyor.” –

Ücretsiz fizibilite imkanı
Mersus Enerji’nin güneş enerjisi santralleri kurulumu sırasında ücretsiz fizibilite imkanı sağladığına değinen Erkam Musab Aksal, firmanın bu konudaki çalışmalarını ise kısaca şu şekilde özetledi: “Uzman mühendis kadromuz ile istenen lokasyon ve güçte fizibilite çalışması yapıyor, sistemin teknik ve finansal modelini hazırlıyoruz. Hazırlanan GES modelinin teknik ve finansal anlamda uygun bulunması halinde ise gerekli şartnameleri hazırlayarak optimal teklifi sunuyoruz. Sistemin onay sürecinden sonra her türlü mühendislik, tedarik, inşaat hizmetini sunuyoruz. Sonunda baştan sona verdiğimiz kaliteli hizmet ile müşterilerimizin memnuniyetini de sağlamış oluyoruz.”