KOD Ödülleri’nin oyun kategorisinde birinciliği, “Kağıt Makineler” kazandı


Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından ilki geçen yıl gerçekleştirilen, Türkiye’de matematik ve fen bilimleri alanlarındaki eğitim oyunlarının ödüllendirildiği KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması’nda dereceye giren yarışmacılar, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de düzenlenen törenle ödüllerini aldı. Birincilik ödülleri; Oyun kategorisinde Kağıt Makineler’e verildi.

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘KOD ödülleri’, geleceği eğitimle şekillendirecek Matematik ve Fen Bilimleri alanında dijital oyun fikirlerinin ve oyunların desteklenmesi amacı ile düzenleniyor.
Sözkonusu yarışma ile uygarlığa yaptıkları etkiyi artırmaya çalıştıklarını belirten TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, yarışmaya başvuran oyunların kalitesinde ve standartlarında beklenmedik oranda artış gördüklerini belirtti.

Ezcacıbaşı, “Umarım bu yarışmanın 10’uncusunu da yapma imkanımız olur ve her düzenleyeceğimiz geleneksel bir yarışma haline dönüşür. Bu yarışmayla uygarlığa yaptığımız etkiyi artırmaya çalışıyoruz. İnsan doğasında olan eğitimi ve oyunu yüzyıllar önce ikisini de birbirinden ayırmışız. Eğitim bir ihtiyaç oyun ise bir gereksinim. Biz bu eksiği düzeltmek ve ikisini de bir araya getirmek için çalışıyoruz. Zaten günümüzde oyunun da eğitimden intikamını aldığını görüyoruz.” diye konuştu.

Netmarble EMEA Yönetim Kurulu Başkanı Barış Özistek ise Türkiye’nin global ölçekte çok başarılı oyun firmaları çıkarttığını kaydetti. Özistek, “Türk oyun firmaları dünyada başarılı işler yapıyor. Bu yıl katılan oyunların kalitesinde inanılmaz bir artış var. Bu da ülkemizin yakın gelecekte nasıl yüksek bir potansiyele sahip olduğunu kanıtlıyor. Türkiye bu potansiyelini eğitim de geliştirerek ve kullanarak gelecek nesilleri arzu ettiğimiz inovasyon toplumuna taşımanın adımlarını artamaya başlamalıdır. Daha şimdiden gelecek yıl yarışmaya katılacak oyunları görmek için sabırsızlanıyorum. Bu önemli projeyi hayata geçiren ve dünyaya getiren başta yarışmanın fikir öncüsü olan Faruk Eczacıbaşı’na, değerli katkıları için Eczacıbaşı Grubu’na ve tüm katkı sağlayan kurumlara ve yöneticilerine teşekkür ederim. Geleceğimiz için fark yaratacak önemli bu projenin içinde olmaktan Netmarble Türkiye adına büyük mutluluk duyuyorum.” diye konuştu.

-Oyun kategorisinde ödül kazanan projeler şöyle oldu:
Birincilik Ödülü – Kağıt Makineler: Bir çocuğun rüyasında geçen fizik simülasyonudur. Oyunda oyuncu, fiziksel bilgiye dayanan bulmacaları çözerek ilerlemeye çalışır. Oyundaki bulmacalar genel olarak bozuk denge ve engellerle oyuncunun ilerlemesini önleyecek şekilde dizayn edilmiştir. Her bir bulmacayı geçmek için oyuncu dengeyi sağlamalı veya engeli kaldırmalıdır.
İkincilik Ödülü – Bir Kimyagerin Macera Günlüğü: Oyun içerisindeki karakter Kimyager Korhan, mahsur kaldığı ormanda kurtulmak için sunulan çeşitli engelleri kimyasal bileşikleri birleştirerek ve kullanarak geçebilmektedir. Bu şekilde oyuncuya doğrudan bir soru sormadan oyun oynama hissiyatı vererek dolaylı yoldan kullanılan bileşiklerin pek çok kez tekrar ettirilmesi amaçlanıyor.
Üçüncülük Ödülü – Tesla’nın Sırları: Tesla’nın Sırları tek kişilik bir macera, aksiyon ve platform oyunudur. Oyun’un amacı oyunculara Fizik alanındaki; dalgalar, elektrik ve manyetizma konularını eğlenerek öğretmektir. Oyunda, oyuncu meşhur mucit Nikola Tesla’nın gizli laboratuvarlarındaki, Tesla’nın gün yüzüne çıkmamış icatlarını interaktif bir şekilde test edecek ve bir yandan da laboratuvarı ele geçiren düşmanları çeşitli stratejilerle yenmeye çalışacaktır.