Mopak, ‘atıksız’ üretime geçti


Mopak, faaliyet gösterdiği 3 fabrikasında yaptığı çevreci çalışmalarla, ‘atıksız’ üretime geçti. Mopak, gönüllülük esasına dayalı çalışma kapsamında geçen yıl Carbon Footprint firmasıyla Türkiye Kağıt Sanayi kategorisindeki ilk ve tek A sınıfı Karbon Ayak İzi sertifikası alarak sektöründe önemli bir farkındalık projesine imza attı.

Türkiye’nin büyük kağıt ve karton üreticisi Mopak, İzmir – Kemalpaşa, Kastamonu – Taşköprü ve Muğla – Dalaman’da bulunan 3 fabrikasında çevreye duyarlı ürün yönetim sistemini geliştirmeye yönelik çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Fotokopi kağıdı ve defter üretiminde ‘atıksız fabrika’ya dönüşen Mopak, üretim sırasındaki CO2 emisyon miktarını detaylı olarak hesaplayıp karbon emisyonlarını ciddi oranda azalttı. Mopak, gönüllülük esasına dayalı çalışma kapsamında geçen yıl Carbon Footprint firmasıyla Türkiye Kağıt Sanayi kategorisindeki ilk ve tek A sınıfı Karbon Ayak İzi sertifikası alarak sektöründe önemli bir farkındalık projesine imza attı.

-A’dan Z’ye çevre dostu kağıt üretimi
Karbon ayak izi sertifikası alan dünyadaki birkaç kağıt üreticisinden biri olan Mopak, ham madde üretimi, ham maddenin fabrikaya taşınması ve ham maddenin kullanımı esnasındaki tüm emisyon miktarlarını dikkate alınarak yapılan üretim ile fotokopi kağıdı ambalajları biobozunur hale getiriliyor. Karton ambalajlar 1 5 gün içinde çözünerek çevrede yok oluyor. Bu sayede Mopak tarafından üretilen kağıt ambalajlar, A’dan Z’ye çevre dostu olarak tüketicilerle buluşturuyor. Çevreye duyarlı kimliği ile üretimlerine devam eden Mopak, DNA’sında bulunan iklim dostu çalışmaları ile sektöründeki lider duruşunu sürdürüyor.

– 2020 ajandasında atıksız üretim olacak
Mopak olarak 2020’de atıksız üretim ve geri dönüşüm çalışmalarına odaklanacaklarını belirten Mopak Genel Müdürü E. Ruhi Molay, “01 8 yılı içerisinde gönüllülük esasına dayalı olarak karbon ayak izi sertifikasına başvurduk. Ham maddenin üretiminden, ham maddenin fabrikaya sevki esnasındaki, yani A’dan Z’ye bütün süreçlerdeki emisyon miktarına dikkat ettik. Yapılan hesaplamalar sonucunda bir ton kağıt için ne kadar karbon salımı yaptığımız tespit edildi, belgelendi ve A sınıfında kabul edilen şu an sektördeki ilk ve tek olan ilk sertifikayı aldık. Karbon ayak izi salımını en aza indirerek sürdürülebilirlik alanında öncü çalışmalara imza atmayı hedefliyoruz” dedi.