Özgür: Geliştirdiğimiz konularda en büyük desteği Ar-Ge merkezimizden aldık


İŞBİR Elektrik AŞ. Genel Müdürü Burhan Özgür; “Geliştirdiğimiz konularda en büyük desteği Ar-Ge merkezimizden aldık.” dedi.

İşbir Elektrik Sanayi AŞ,, aziz Türk Milletinin vakfı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir ortaklığıdır. 1977 yılında yurt dışında çalışan Türk işçilerin sermayeleri ile Balıkesir’de kurulmuş, adını da işçi birliğinden esinlenerek almıştır. O günden bugüne jeneratör ve alternatör alanında Türkiye’ye hizmet etmekte, dost ve kardeş ülkelere ürün üretmektedir. Şu an itibariyle 554 ortağı olan ve sermayesinin yüzde 99,99 hissesi Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na ait olan bir şirkettir.

Gururumuz olan gemi jeneratörlerinde İŞBİR var
İşbir Jeneratör Fabrikası adından anlaşılacağı üzere jeneratör üretmektedir. Jeneratör değişik sektörlerde kullanılır. Bir tavuk çiftliğinde kullanılan 10 Kwh’lık jeneratör de vardır, bir evde kullanılan 100 Kwh’lık jeneratör de vardır. Fabrikalarda kullanılan jeneratörler vardır, bir de askeri alanda kullanılan jeneratörler vardır. Bizim pekçok ürünümüz, spesifik, özel ürünlerdir. Örneğin İŞBİR savaş gemileri alanında öncü konumdadır. Bugün ülkemizin gururu olan milli gemilerimizin jeneratörleri İŞBİR’dir. Tank çıkarma gemilerimizin, yeni tip karakol botlarımızın jeneratörleri İŞBİR’dir. Sadece kendi ülkemizin değil, dost ve kardeş ülkelere de jeneratörler vermekteyiz. Bunların en başında geleni, Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar, tek kalemde en büyük ihracat olan ve Pakistan’a satılan 4 adet milli gemimizin jeneratörleri var. Bunun yanında Azerbaycan’a, Kazakistan’a, Türkmenistan’a, Ukrayna’ya, Katar’a, Libya’ya verilerin gemilerin jeneratörleri İŞBİR tarafından üretilmiştir.

İnsansız hava araçlarının yer sistemleri jeneratörleri de İŞBİR’den
Ayrıca bizim en önemli konularımızdan birisi de bugün ülkemizin onurla gururla bahsettiğimiz insansız hava araçlarının yer sistemleri jeneratörleri de İşbir tarafından üretilmektedir. Bunların en önemlilerinden birisi yine Vakıf şirketlerinden TAI’nin ürettiği Anka’nın yer sistemleridir. Baykar
Makina’nın üretmiş olduğu TB2’nin yer sistemlerini de biz üretiyoruz. Yine Baykar Makina’nın üretmiş olduğu Akıncı’nın sistemleri ve Vestel’in üretmiş olduğu Karayel’in jeneratörlerinde de İŞBİR imzası bulunuyor.

2022’nin Mart ayında yeni fabrika yatırımımız hazır
Gerek 40 yıllık binamızın yenilenmesi, gerek teknolojimizin yenilenmesi amacıyla yaklaşık 2 yıl önce Balıkesir OSB’de 36 bin 500 metrekare kapalı alanı olan yerimizde yeni bir fabrika yapıyoruz. Yeni fabrikamızı 2022’nin Mart ayında açmayı planlıyoruz. Bu sayede yeni istihdam olanakları sağlayacağız, ülkemizin diğer jeneratör firmalarının dışardan aldığı alternatörde seri üretime geçerek ülkemize katma değer sağlayacağız. Yeni fabrikamızda üretim kapasitemizi de artıracağız. İŞBİR bir dünya markası olacaktır. Yeni fabrika ile hedeflerimize daha hızlı yaklaşacağız.

Yıllık alternatör üretimimizi 6 bine çıkarmayı hedefliyoruz
Bugün itibariyle manuel ortamda yapmış olduğumuz yılda 500-600 alternatör üretimini yılda 3 vardiya ile 6 bine çıkaracağız. Bunun bin tanesini kendimiz kullanacak geri kalanlarını diğer jeneratör üreticilerine ve yurt dışına satacağız.

Yerli katkı payı en yüksek jeneratör
İŞBİR’den İŞBİR’in en büyük özelliklerinden birisi yerli katkı payı en yüksek jeneratör üretmesidir. Dolayısıyla jeneratör basit bir sistem. Motor, alternatör, pano… Biz bu 3 parçadan sadece motoru üretemiyoruz. Ancak bunda da öncülük edecek olan İŞBİR. Bu konuyu gündeme getirmiştim. Önümüzdeki günlerde de Balıkesir’de konuyla ilgili toplantılara başlanacak.

Alternatörler üzerinde Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor
Biz sadece jeneratörün alternatörünü değil, rüzgar enerjisi santrallerinde kullanılan alternatörleri de üretmek istiyoruz ve bunun için şu anda Ar-Ge projelerimiz halen devam ediyor. Şu an itibariyle 2000 Kwh’a kadar alternatör üretiyoruz. Yeni fabrikamız devreye girdiğinde 3000 Kwh’lık alternatör üreteceğiz. Yine bunun yanında havacılık sektöründe kullanılan uçaklarda kullanılan helikopterlerde kullanılan yüksek devirli alternatörlerin üretimini de yeni fabrikamızda başlayacağız. İŞBİR herkesin yaptığını değil, herkesin yapamadığını yapmayı hedeflemektedir. Bunlardan birisi de Akıncı İHA’nın yer sistemeridir. Tamamıyla İŞBİR’in mühendisleri tarafından tasarlanmış, İŞBİR’in teknisyenleri, işçileri tarafından üretilmiş, test edilmiş ve bugün uçmakta olan Akıncı’nın yer sistemlerinde İŞBİR görev aldı. Bunların Baykar Makina’ya teslimatları ise halen devam ediyor. Bizi biz yapan konulardan birisi de üretmiş olduğumuz taktik sessiz jeneratörlerdir. 2016 yılına kadar tamamen yurt dışına bağımlı olduğumuz bu jeneratörleri İŞBİR Ar-Ge ekibi kurmuş, yapmış, başarmış ve bugün TSK’nın, Jandarma Genel Komutanlığı’nın, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün emrine sunmuştur. Bu jeneratörün normal bir jeneratörden farklı olarak bunlar ağır muharebe şartlarında, artı 60, eksi 40 derecede, her türlü yağmur altında, yüzde 95 nem ortamında, her türlü titreşimlere karşı çalışabilen özellikle sahiptir. Ayrıca elektromanyetik uyumluluk testlerinden geçmektedir. Jeneratör çalıştığı zaman bunlar çalıştığı sisteme zarar vermemektedirler. Sistemden etkilenmemektedirler.
Düşman tarafından bunların yerleri tespit edilememektedir. Bunun 10 yıllık patentini de aldık. Aselsan tarafından teröristlerin üs bölgelerine karşı saldırılarında kullanılmak üzere üretilen İhtar Antidrone’larının enerji sağlayıcısında da İŞBİR var.

Başlangıcımızda Ar-Ge var
İşbir kendini geliştirdiği konularda en büyük desteği Ar-Ge Merkezi’nden almıştır. 9 Mayıs 2017 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanarak tescil edilen Ar-Ge merkezimiz yeni ürünlerimizin başlangıç noktası olmuştur. Bugün itibariyle 22 mühendisimiz görev yapmaktadır. Yen işyerimizde minimum 50 personelimizle çalışacağız. Devletin Ar-Ge’ye vermiş olduğu teşvikler, destekler sayesinde biz de bunların karşılığını vermeye çalışıyoruz. Teknofest’e ve İDEF’e katıldık, katılıyoruz. Amacımız sadece İŞBİR’i tanıtmak değil sektörlerdeki diğer üreticileri, tedarikçileri tanımak. Gençler bizim ışığımız. Katıldığımız etkinliklerde onların heyecanını görmeki bunu paylaşmak çok güzel. İnşallah bu gençler sayesinde ilerleyeceğiz, herşeyi yapabilen bir ülke olacağız. İŞBİR olarak biz gençlerde bu ışığı görüyoruz.