Petlas savunma sanayiinde yerlilik oranı ve kaliteyi artırıyor


Abdulkadir Özcan A.Ş. (AKO Grup) bünyesinde, bugüne dek 4.5 milyar lira yatırım yapılan, lastik sektörünün yüzde 100 yerli sermayeli markası Petlas, Türkiye’nin savunma sanayiinin yerlileştirilmesine katkı sunuyor.

Abdulkadir Özcan A.Ş. (AKO Grup) bünyesindeki lastik markası Petlas, küresel rekabet gücüne sahip bir Türk markası olmanın yanı sıra, savunma sanayine yönelik Ar-Ge ve üretim çalışmalarını da hızla sürdürüyor. Petlas’ın milli savunma sanayinin lastik ihtiyacını yerli Ar-Ge ve yerli üretimle karşıladığını ifade eden AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi Safa Özcan, “Petlas’ın yerli sermaye, yerli mühendislik ve yerli iş gücü ile ürettiği lastikler, bu alanda dışa bağımlığı ortadan kaldırıyor. Bu şekilde, Kıbrıs Barış Harekatı sonrası ambargo günlerinde dışa bağımlılığı azaltma amacı ile hayata geçen Petlas’ın kuruluş misyonunu yerine getirmeye devam ediyoruz” dedi. Askeri birliklerin ve güvenlik güçlerinin envanterinde yer alan hava ve kara taşıtlarının özel ihtiyaçlarına özel vasıflı lastiklerin Petlas ürün portföyü içerisinde özel bir yer tuttuğunu vurgulayan Safa Özcan, “Bu lastikler tamamen yerli bilgi birikimi ile dışa bağımlı olmadan üretiliyor. Türkiye lastik sektörünün Ar- Ge yapan yüzde 100 yerli sermayeli tek şirketi konumundayız. Yerli sermaye, yerli Ar-Ge, yerli iş gücü ile üretilen milli lastikler, savunma sanayimizde yerlilik oranının artışına da katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Savaş uçakları ve SİHA’lara yerli lastik
Savunma sistemlerinde yerlilik oranı ve ürünün kritik hususlarına sahip olmak ülkeler açısından büyük önem taşıyor. Ülkemiz güvenliği ve terörle mücadelesine büyük katkı sunan ve tüm dünyada ilgi çeken milli Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB2, ilk Milli Eğitim uçağımız HÜRKUŞ-B ve çalışmaları süren ÖZGÜN Helikopter Projesi ile milli savaş uçağımız TFX Milli Muharip Uçak Projesi içinde milli lastik geliştirilmesi ve üretilmesi yolunda Petlas sorumluluk alıyor. Şu an F-5, F-16 savaş jetlerinin lastiklerinin Dünya’daki lisanslı üç üreticisinden biri konumunda olan Petlas’ın savunma sanayine yönelik üretimi, F-16 ve İHA lastiklerinin yanı sıra Kirpi, Ural, STA, Amazon, PARS 6×6, Pusat, Hızır, Kıraç, Cobra gibi taktik tekerlekli zırhlı araçlar ve Seyit, BMC TTAR Tank Taşıyıcılar için özel lastikleri de kapsıyor. Mermi isabet alsa da yola devam edebilen (Run-flat) sistemleriyle uyumlu çalışabilen lastikleriyle vatan savunması ve güvenliğinin gerektirdiği en zorlu koşullarda güvenlik güçlerimizin yanında yer alıyor. Milli savunmanın yere basan gücü Petlas Petlas, Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası dönemde, savunma sanayi, mekanize tarım, kamu ve özel sektör, bireysel kullanım ve toplu taşımacılık alanlarında, ülkemizin lastik konusunda dışa bağımlığını azaltmak hedefiyle, 1976 yılında kamu yatırımı olarak kuruldu. 2005 yılında bugün Türk sanayinin yerli sermayeli gücü AKO Grup bünyesine geçen Petlas, bugüne dek 4.5 milyar lirayı bulan yatırımla ülkemizin yerli ve milli üretimin stratejik önemini gözler önüne serdi. İHA’lardan zırhlı araçlara kadar geniş bir yelpazede yerli savunma sanayisinin ihtiyaçlarını yerli lastikle gideren Petlas, milli savunmanın yere basan gücünü oluşturuyor. Türkiye’nin ekonomisi ve varoluşu açısından büyük önem taşıyan yerli savunma sanayinde, yan sanayi ve test aşamalarında yerli kaynak kullanımının önemine vurgu yapan Safa Özcan, “Devletimizin, sivil ve askeri havacılıkta özellikle uçak lastiklerine yönelik
strateji ve politikalarının tüm gereksinimlerini karşılamak için, tüm üretim kaynaklarımızla çalışmaya her zaman hazırız” dedi.