POLİFARMA, pertion diyalizi tedavisinde kullanılmak üzere dünyada ilk SAPD, Türkiye’de ilk APD cihazlarını geliştirdi


800’ü aşkın personeli ile, 33 yıldır parenteral solüsyon üretimi gerçekleştiren Polifarma, dünyanın çeşitli coğrafyalarında Türk markasının bilinirliğini artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

20’nin üzerinde ülkeye ihracat yapan ve 1986 yılından itibaren parenteral solüsyon üretimi gerçekleştiren Polifarma, 800’ü aşkın personeli ve geniş üretim kapasitesi ile Türkiye’nin her noktasında sağlık kuruluşlarına ürün ve hizmet sağlıyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarında Türk markasının bilinirliğini artırmak için çalışmalarını sürdüren Polifarma, faaliyetlerini 2 Ar-Ge merkezi ile daha da güçlendirdi.
2017 yılından itibaren Nefroloji alanında sağlık ekibine ve hastalara ürün ve hizmet sunma heyecanı ile yeni faaliyet alanına adım atan Polifarma, Ergene Üretim Tesisleri’nde Periton Diyalizi tedavisi konusunda çalışmalara başladı. Ergene Ar-Ge biriminde böbrek hastalığı tedavilerinden biri olan ‘Periton Diyalizi’ tedavisinde kullanılan çözeltileri ile ilgili araştırma, geliştirme ve üretim çalışmalarını sürdüren Polifarma aynı zamanda Hacettepe Teknokent’te yer alan Medikal Cihaz Ar-Ge biriminde de bu tedavide kullanılan cihazların araştırma, geliştirme ve üretim süreçlerini yürütüyor.

‘Periton Diyalizi’ iki şekilde uygulanıyor:

  1. Bir cihaz yardımı ile gerçekleştirilen Aletli Periton Diyalizi (APD) tedavisinde PD cihazı ve PD çözeltileri ayrı düşünülemeyen tedavi bileşenleridir. Türkiye pazarında yerli üretimi olmayan, böbrek hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere “Aletli Periton Diyaliz Cihazı” projesi geliştirildi ve bu proje TÜBİTAK tarafından desteklenip, onaylandı.
    Firmanın geliştirmekte olduğu cihaz ile hedefi; hastanın mevcut hastalığına rağmen güncel yaşamsal faaliyetlerini devam ettirmesini sağlamak, hastaya daha konforlu bir yaşam sunmak, hastanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlamak ve en az geçmişteki yaşam standartlarını geri kazandırmayı amaçlayarak hastanın hayat kalitesini ve beklentisini yükseltmek.
  2. SAPD (Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi) diyaliz işlemlerinin her aşamasının hastalar tarafından ve manuel olarak gerçekleştirildiği diğer periton diyalizi modalitesidir. Bu sistemde manuel uygulanan işlemler; karın boşluğuna verilecek sıvının ve karından boşaltılan sıvının tartılması, vücut ağırlığının ölçülmesi, tüm aşamaların düzenli olarak takip defterine kaydedilmesidir. Polifarma, SAPD sisteminde tüm süreçleri otomatize etmek üzere bir cihaz geliştirerek bu alanda bir ilke imza attı. Bu cihaz dünyada ilk örnek olma özelliği taşıyor. Yerli cihaz üretimi ile ülke ekonomisine katkıda bulunan Polifarma’nın asıl amacı; hem ülke hem sağlık sektörü için katma değerli hizmetler sunmak.
    Polifarma Yetkilileri, piyasaya sundukları ve sunacakları sözkonusu ürünler ve cihazlar ile hem sağlık personeline hem de hastanın kendisine kullanımı kolay alternatif ürün sunmanın en büyük arzuları ve amaçları olduğunu belirtiyorlar.