Resul Yeşilyurt: Milyarlarca cihaz birbiriyle konuşurken en önemli konu dijital güvenlik olacak


Verilerin gizliliğini, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini koruyarak güvenliğini sağlamak için çözümler sunan ve tescilli tek yerli ve milli güvenlik modülü üreticisi Procenne, 5G teknolojisinin dünya genelinde yaygınlaşmasıyla birlikte dijital güvenlik konusunun çok daha fazla önem kazanacağını ve üreticilerin bu alana yatırım yapmaları gerektiğini vurguladı.

Fiber altyapı ve mobil haberleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte daha fazla bilginin elektronik ortama aktarıldığını dile getiren Procenne CEO’su Resul Yeşilyurt, “Dijital dönüşümü destekleyen IoT, yapay zekâ, makine öğrenimi gibi teknolojiler geliştikçe dijital güvenlik sorunları da aynı doğrultuda artmaya devam ediyor. Bireylerin ve kurumların gizliliğinin yanı sıra uzaktan müdahale edilebilecek cihazların kötü niyetle kullanılabilme ihtimali, dijital güvenliğin önemini daha da artırıyor. Çalışmaları devam eden yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi 5G, daha fazla verinin daha hızlı aktarılmasını sağlayacak. Uçtan uca gerçekleştirilen bağlantıların hızlarında ciddi bir artış söz konusu olacak ve büyük veri kavramı gündemde daha fazla yer edinecek. Tüm dünyayı etkisine alan pandemiyle birlikte dijitalleşmenin ve uzaktan iletişimin önemi daha da arttı. Bu ihtiyaçlara daha hızlı cevap vermesi beklenen 5G’nin yaygın şekilde kullanılmasıyla birlikte birçok cihazın teknik olarak internete bağlanması ve birbiriyle konuşabilmesi mümkün olacak. Otomobil ve beyaz eşyalardan sonra çok sayıda elektrikli ev eşyası, doktorlara ya da hastane sunucularına hasta hakkında bilgi gönderebilecek medikal cihazlar veya arabalara bilgi verecek trafik ışıkları da ‘akıllı’ olacak. 5G dünyasındaki gelişmeler, IoT uygulamalarının efektif yönetilmesini ve birden çok kullanıcının aynı bant genişliği kanallarında yer almasını sağlayarak daha adil bir kullanımın ve daha iyi bir veri alışverişinin önünü açması bekleniyor.” dedi.
5G teknolojisinin en çok etki edeceği alanlardan birinin IoT olacağını söyleyen Resul Yeşilyurt, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Araştırmalara göre tüm dünyada internet ağına bağlı cihaz sayısının 2020 itibarıyla 50 milyar, 2025 yılında ise 75 milyar seviyesine ulaşacağı öngörülüyor. Daha akıllı, daha verimli yaşamlar sürdürülmesine olanak tanıyan internet ile iletişim kurabilen akıllı cihazların kullanımı yaygınlaşıyor. Buzdolabının biten gerekli gıda maddeleri hakkında evde değilken bizi bilgilendirmesi ya da bir beyaz eşya markasının evdeki hangi ürünün yakın zamanda bozulacağı hakkında mesaj iletmesi günlük hayatta duyacağımız konular olacak. Uzmanlar, 5G ağlarının sağlayacağı daha hızlı servisler sayesinde dünya çapında daha çok cihazın birbiriyle bağlantılı olacağını öngörüyor. Akıllı üretimden tedarik zincirine ve depo sistemlerine, kişiselleştirilmiş perakendeden ulaşım, enerji, su ve atık yönetimine kadar hayatımızın her alanında neredeyse tüm cihazlar birbiriyle konuşabilecek. Bu noktada, üretici firmaların cihazları ve verileri korumak için dijital güvenliğe yatırım yapmaları her zamankinden daha da çok önem kazanıyor.”