Türkiye enerji dönüşümünde büyümeye devam ediyor


Kocaeli Sanayi Odası’nın resmi yayını ‘Odavizyon‘ dergisi ve Türkiye’nin ilk ve tek ar&ge, inovasyon gazetesi argeTIME, geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda Solar İstanbul, Güneş Enerjisi, Enerji Depolama, Elektrikli Ulaşım ve Dijitalleşme Fuarı’nın medya sponsoru.

“Sürdürülebilirlik ve Enerji Dönüşümü” temasıyla 23-26 Mart 2022 tarihleri arasında Tuzla Viaport Marina’da düzenlenecek Solar İstanbul’da güneş enerjisi sektöründeki son teknoloji yüzlerce ürün sergilenecek ve solar endüstrisinin paydaşları ağırlanacak. Birleşik Fuar Yapım A.Ş. (BİFAŞ) organizatörlüğünde ve GENSED, GÜNDER ve GÜYAD işbirliği ile gerçekleştirecek fuara TC. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK başta olmak üzere Türkiye’nin öncü kurum ve kuruluşları destek veriyor. Odavizyon dergisi ve argeTIME gazetesi de daha önceki yıllarda da olduğu gibi yine sözkonusu özel etkinliğin medya sponsoru oldular.

– BİFAŞ: Pandemi sonrası enerji planlaması önemli gündemimiz Birleşik Fuar Yapım A.Ş. (BİFAŞ) Yönetim Kurulu Üyesi Feraye Gürel “Temiz enerji sektörünü birbirinden ayırmadan doğru değerlendirme yapılmalıdır. Stratejik konulardan biri olan pandemi sonrasında enerji planlaması önemli gündemlerimizden biri olacak. Solar İstanbul, fuar olmanın yanısıra içerikleriyle de göz dolduracak” dedi.

– GENSED: Türkiye aslında bir güneş ülkesi
GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir “Bir bakışta solar endüstrisi olarak nitelendirdiğimiz süreçte enerji dönüşümü başladı. Türkiye 2000 saat güneş alan bir ülke, aslında bir güneş ülkesiyiz. Ortalama 1500 kWh/kWp randımanımız mevcut. Pandemi koşullarına rağmen averaj bir büyüme öngörüsüyle yüzde 20-25 büyüme global olarak artık öngörülüyor. Glasgow’da alınan kararlar bu büyümeyi destekliyor. 2021’de 9.000 MW ulaştık.
2023 Türkiye’nin hedefi olan 10.000 MW sektör olarak geçeceğimizi düşünüyoruz. Temiz enerjiyi sürdürülebilirlik olarak ele almak gerekiyor. Kuraklık sebebiyle hidroelektrik santrallerinin verimliliğinin düşmesi bunlardan biri” dedi.

-Halil Demirdağ: Enerjide dönüşüm kaçınılmaz
Enerji dönüşümünün kaçınılmaz olduğunu vurgulayan GENSED Başkanı Halil Demirdağ “Türkiye’nin potansiyeli, çok büyük. Bu potansiyeli gerçekleştirmek için siyasi irade, mevzuatlar ve konjonktür verimli dönemini yaşıyor”

-GÜYAD: Türkiye enerji ihracatına yeşil ışık yakıyor
GÜYAD Başkan Yardımcısı Birol Ergüven, “Enerjideki dönüşümü çok iyi yakalayan Solar İstanbul, yeni nesil teknolojilerinde oldukça verim alınacağını inanıyoruz. Yenilenebilir enerji maliyet analizleri yaptığınızda oldukça uygun rakamlar çıkıyor. Ülkemizin ihracat rakamlarına enerjinin de katılabileceğini düşünüyorum” dedi.

-GÜNDER: Mesleki yeterlilik merkezi kurduk
Enerji sektöründeki meslek yeterliliğinden bahseden GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli “Sektörümüzün mesleki yeterliliğinin gelişmesi konusunda yaptığımız çalışmalar için mesleki yeterlilik merkezimizi kurduk. Tekniker, teknisyen ve mühendis seviyesinde kurulum dahil asgari standartların ve ulusal yeterliliklerinin belirlenmesini üstlendik. Bu yeterlilikle hem kurulum maliyetlerinin doğru yönetilmesi hem de iş güvenliğinden en üst düzeyde faydalanılmasını hedefledik” dedi.

-KOJENTÜRK: Güneşi üretip tüketecek ortamlar için çalışıyoruz
KOJENTURK Derneği Başkanı Yavuz Aydın “Güneş enerjisi bazlı kojenarasyon uygulamaları Türkiye’de yaygın olarak kullanılmalıdır. Ülkemizdeki en bol kaynak olan güneşi üretip, tüketecek ortamlar için çalışıyoruz.”

-TUREB: Enerji üretimi yükselecek
TUREB Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Arıcı “2021 yılını hibrit güneş santrallerinin yıl oldu diyebiliriz. Solar İstanbul’a kadar enerji üretiminin yükseleceğine olan umudumuz ve güvenimiz tam” diyerek sektörün geleceğinden umutlu olduğunu belirtti.

-Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Derneği: Tüm temiz enerji kaynaklarımızı doğru kullanmalıyız
Türkiye’nin enerji sektörünün farklı alanlarda gelişmesinin göstergelerinden biri olan Deniz Üstü Rüzgar Enerjisi Derneği Başkanı Dr. Murat Durak “Ülkemizin temiz enerji zenginliğini Deniz üstü enerjisinde 4 tribün bir santral karşılığına geliyor. Tüm temiz enerji kaynaklarımızı doğru kullanmalıyız”

Solar İstanbul ‘Sürdürülebilirlik ve Enerji Dönüşümü’ temasıyla sektöre ışık tutacak
Bölgenin en prestijli güneş enerjisi buluşma platformu olan Solar İstanbul’da sektörel konferans ve seminerlerle güneş enerjisi endüstrisinin inovasyonları, vizyonları ve son teknolojileri belirlenecek. Yurtiçi ve yurt dışından alanında uzman ve akademisyenler, sürdürülebilirlik ve enerji dönüşüm temasıyla sektöre ışık tutacak. Konferans ve seminerlerin ana başlıkları arasında Paris Anlaşması, iklim değişikliği, Yeşil Mutabakat, karbon dönüşümü, depolama, e-mobilite, yerli üretim, toplum bilinci, mevzuat, lisansız GES yönetmelikleri gibi solar endüstrisinin güncel konularına yer veriliyor.

ODAVİZYON dergisi ve argeTIME gazetesi de ‘Sürdürülebilirlik ve Enerji Dönüşüm’ temasıyla sektöre ışık tutması beklenen ‘SOLAR İstanbul’un medya sponsorları olarak, gerek sanayicilere gerek bu doğrultuda çalışan ve üreten firmalarımıza ve sektöre ilişkin tüm talep ve yenilikleri okuyucuları ve fuar katılımcıları ile buluşturmak için, Şubat ve Mart sayılarında okuyucularına ışık tutacak.