Türkiye’nin ilk akredite ilaç Ar-Ge Merkezi Abdi İbrahim, en çok marka başvurusu yapan ilaç firması oldu


Abdi İbrahim, Antalya’da düzenlenen 8. Uluslararası İlaç Kimyası Kongresi Ar-Ge Ödülleri kapsamında ‘En çok marka başvurusu yapan ilaç firması’ kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

108 yıldır dokunduğu hayatları iyileştirme misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Abdi İbrahim, Ar-Ge alanındaki ödüllerine bir yenisini daha ekledi. Şirket, 8. Uluslararası İlaç Kimyası Kongresi Ar-Ge Ödülleri kapsamında ‘en çok marka başvurusu yapan ilaç firması’ kategorisinde
birinci oldu. Ödülü, şirket adına Abdi İbrahim Ar-Ge Direktörü Udaya Kumar Dude ve ekibi aldı.
Kongreye 7 poster ve sözlü sunum ile katılım gösteren Abdi İbrahim, bir posteriyle de 3’üncülük ödülü kazandı.
Üretim faaliyetlerini genişletmek ve çeşitlendirmek için Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirten Abdi İbrahim Ar-Ge Direktörü Udaya Kumar Dude, “Türkiye’nin en çok Ar-Ge harcaması yapan şirketleri arasında yer alıyoruz. Ar-Ge ve üretim altyapı¬mızı her geçen gün güçlendirerek, dünyayla yarışır standartlarımızı işbirliği yaptığımız şirketlerin de hizmetine sunuyor ve birlikte projeler geliştiriyoruz.
Yurtdışı ve yurtiçi hedeflerimiz doğrultusunda, ilaç Ar-Ge’si ve üretimi konusunda bir merkez olma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ar-Ge ekosistemimizin daha da kuvvetlenmesinin bizi daha da üst sıralara taşıyacağına inanıyoruz” dedi.

-Türkiye’nin ilk akredite ilaç Ar-Ge Merkezi
2008 yılında 42 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’nin ilk akredite ilaç Ar-Ge Merkezi’ni hayata geçiren Abdi İbrahim’in sağlık sektörüne değer katan, öncü ve yenilikçi ürünler sunma yeteneğinin temelinde Ar-Ge ve inovasyon gücü yatıyor.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan son “Ar-Ge Merkezleri Performans Endeksi” raporuna göre Abdi İbrahim Ar-Ge Merkezi, personel sayısı en yüksek ikinci kategori olan D grubunda (75-50 personel) yer alan, performans endeksi sıralamasında sektöründe ’inci, tüm sektörler arasında da ’inci en iyi performansa sahip şirket olarak; Ar-Ge ve inovasyon gücünü perçinleyerek sürdürdüğünü gösteriyor.
Şirket, yeni tedavileri Türk tıbbının hizmetine sunmaya yönelik çalışmalarının yanı sıra uluslararası arenada da ülkemizi farklı platformlarda ödüller alan Ar-Ge Merkezi’nde geliştirdiği ilaçlarla etkin bir şekilde temsil etmeyi amaçlıyor.