Yusuf Kaya: Yakın gelecekte akaryakıt istasyonları yapay zeka ile donatılacak


Asis Otomasyon ve Akaryakıt Sistemleri AŞ. Genel Müdürü Yusuf Kaya ile akaryakıt istasyonlarının geleceği üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Dünyada ve ülkemizde akaryakıt sektörünün komplike ve uygulaması bazı gerekliliklere haiz bir sektör olduğunu vurgulayan Yusuf Kaya akaryakıt istasyonlarının yakın gelecekte “yapay zeka” ile donatılmış olacağını göreceğimizi belirtti.
Bize kısaca Asis’i ve Ar-Ge merkezinizin çalışmalarını tanıtır mısınız?
Asis, akaryakıt sektörü başta olmak üzere, birçok sektöre yönelik otomasyon sistemleri, teknolojik hizmetler, donanım ve yazılım çözümleri üretmekte, ürettiği tüm ürün ve hizmetlerin, imalat, montaj ve satış sonrası hizmetlerini vermektedir. Asis, gerek Türkiye’deki gerekse dünyadaki rakipleri gibi entegratör bir firma değil, konusundaki tek Ar-Ge şirketidir. Yani, belirli ekipmanları tedarikçilerden alıp bunları bir araya getirip yazılım üreten bir firma değiliz. Özellikle en etkin olduğumuz coğrafya olan Türkiye’de otomasyon sistemleri konusunda ilkleri yapan bir firmayız. Rakamlarla piyasadaki yerimizi ifade edecek olursak, Türkiye’de 18 dağıtım şirketine ve toplamda 4 binin üzerinde istasyona hizmet veriyoruz. Türkiye genelinde kamu, kurumsal ve diğer özel projeler ile birlikte 7 bine yakın çalışan sistemimiz bulunuyor. Kablosuz sistemler, ödeme sistemleri, mobil uygulamaları IOT, yapay zeka, robotics, gömülü sistemler, görüntü analizi ve sensör teknolojileri Ar-Ge merkezimizde çalıştığımız ana başlık ve konulardır.
Dijitalleşme ve nesnelerin interneti (IoT) kavramları üzerinde yürütülen Ar-Ge faaliyetlerimiz kapsamında iletişim protokolleri, veri analitiği, robotik, yapay zeka ve ilgili alanlardaki uzmanlıklarımızın arttırılması için ekstra çalışmalar yürütüyoruz. Başta ülkemizde ve dünyada akaryakıt istasyonlarında akaryakıt, market, LPG, elektrik şarj ve diğer hizmetleri içeren çözüm teknolojileri üretirken yakıt, araç ve enerjiye bağlı ihtiyaçlara da teknolojik çözümler geliştiriyoruz. Yakın gelecekte hem akaryakıt istasyonlarında hem de sosyal hayatımızın birçok noktasında robotik teknolojileri görmeye bağlayacağız. Asis Ar-Ge yakın geleceğe hazırlık adına farklı projeleri de geliştirmeye devam ediyor.
Gerek cironuz gerek istihdamınız açısından Asis içerisinde Ar-Ge’nin payı nedir?
Asis Otomasyon’un çalışanlarının yaklaşık yüzde 30’u Ar-Ge birimlerinde istihdam ediliyor. Ayrılan Ar-Ge bütçesinin toplam ciromuza oranı ise her yıl ortalama yüzde 20 seviyesinde belirleniyor. Büyüyen Ar-Ge kadromuzu ve bütçesini 2021 yılına kadar toplam büyüklüğümüzü, ROBOSİS Robot Araştırma Merkezimizle beraber, yüzde 160 arttırmayı hedefliyoruz. 2021 yılında muhtemel genel bütçemizin yüzde 40’a yakınını Ar-Ge bütçesinin oluşturacağını planlıyoruz. Ar-Ge’nin çıktıları olan ürünlerin ticarileşmesi ve değere dönüşmesi için inovasyona ihtiyaç duyulur. Bu anlamda da bir firmanın başarılı olabilmesi için Ar-Ge ve İnovasyon vazgeçilmezleri olmalıdır. Asis Otomasyon da kurulduğu ilk günden beri Ar-Ge yatırımları yapıyor ve inovatif bir yaklaşımla bu çıktıları kullanıcıların deneyimine sunuyor.
Akaryakıt istasyonlarının yakın gelecekte ‘yapay zeka’ ile donatılacağını söylüyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız?
Asis Ar-Ge merkezimizde piyasanın aktif ihtiyaçlarını karşılamakla kalmıyor, piyasada oluşacak ihtiyaçları da planlayarak çalışmalar yapıyoruz. Akaryakıt istasyonlarında yakın gelecekte “yapay zeka” ile donatılmış akıllı pompaları, akıllı servis birimlerini, zeki güvenlik sistemlerini, zeka ile donatılmış geleceğin taşıt tanıma sistemlerini görmeye başlayacağız. Bu kapsamda Ar-Ge merkezimizde Yapay Zeka(AI) Grubumuzun geliştirmeye devam ettiği FuelEye® projemiz ile istasyonlar için zeki ve akıllı teknolojiler geliştiriyoruz. Yapay zeka çalışmalarımızın ilk ürünlerinden biri Aytemiz ile gerçekleştirdiğimiz “Selfservis” projesinde yapay zeka ve derin öğrenme algoritmaları ile donatılmış ve müşteri yönetimine farklı bir bakış açısı getiren teknolojimiz PSensör® 100’den fazla Aytemiz istasyonunda aktif olarak kullanılmaya başlandı. Volibot®, en yeni teknolojilerimizden biri olup Ar-Ge süreci devam ediyor. Volibot dünya sağlık alanında devrim niteliğinde bir giyilebilir robot çalışmasıdır. Ürünün prototipinin hazırlanması tamamlandı, şu anda öğrenme çalışmaları devam ediyor. Diğer tarafta da hem akaryakıt sektörüne hem de genel teknolojileri içeren 4 adet farklı patent çalışmamız da devam ediyor. Kısa bir süre içinde bu yeni buluş niteliğinde ürünlerimizinde hem patent hem de Ar-Ge çalışmalarını devreye almayı planlıyoruz.
Ek olarak savunma sanayi için insansız kara aracımız, güvenlik robotumuz ve sosyal uygulama robotumuz olmak üzere 3 ana robot projesi yürütüyoruz. Yakın zamanda otonom yetenekleri ile görücüye çıkacağız.
Asis Ar-Ge olarak kısaca sizi sektördeki diğer firmalardan ayıran özellik nedir?
Dünyada ve ülkemizde akaryakıt komplike ve uygulaması bazı gerekliliklere haiz bir sektördür. Bir ürün ya da fikir geliştirmek yetmez, ATEX ve SEÇG gibi olmazsa olmaz konularda bilgi ve deneyime sahip olmak şarttır. Böyle olunca da yeni teknolojileri uygulama periyodu az olup sahaya çıkma süreleri ise ortalama 14 ila 20 aylık periyodlarda gerçekleşmektedir.
Asis Ar-Ge’nin temel farkı da tam buradadır. Bugün ve yarınlar için gelişmeleri tahmin etmek, trend teknolojileri geliştirmek ve zamanı geldiğinde veya ihtiyaç oluştuğunda sunmak gibi bir misyonumuz var. Bu yıllardır sektör ve temsilcilerinin de gözlemlediği ASİS Otomasyon olarak gurur duyduğumuz bir unsur olarak gerçekleşmiş ve gerçeklemeye de devam edecektir.